Belçika’da VW krizi büyüyor

Belçika'da uzun süreli endişeli bekleyişten sonra korkulan oldu ve Alman araba üreticisi Volkswagen (VW) Brüksel yakınlarındaki fabrikada toplu işten çıkarmalara gideceğini duyurdu.

Alman otomobil üreticisi VW Group’un yeniden yapılanmaya gideceğini duyurmasının ardından Belçika’da uzun süredir endişeli bir bekleyiş yaşanıyordu. Önce Brüksel yakınlarındaki VW Vorst fabrikasının tamamen kapanacağı haberi yayılırken, geçtiğimiz gün şirket yetkililerin sadece Golf marka otomobilin üretimini Belçika’dan çekeceklerini duyurması sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmedi. Üretimi neredeyse durma noktasına getiren karar aynı zamanda 5 bin 200 işçinin çalıştığı fabrikadan 4 bine yakın işçinin kapı önüne koyuması anlamına geliyor. VW, Vorst’teki fabrikada yılda 200 bin Golf tipi araç üretirken 10 bin civarında da Polo modeli aracın üretimini gerçekleştiriyordu. Almanlar yeni yapılanma projesi kapsamında Batı Avrupa’da üç merkezde üretilen Golf’un üretimine maliyeti daha pahalı olmasına rağmen Almanya’daki Mosel ve Wolfsburg’daki iki fabrikada devam edilmesi kararı aldı.

Sendika sözcüleri bunun ‘iki aşamalı fabrika kapatma’ olarak değerlendirirken, kararın duyulmasının ardından binler işçi fabrika binasını kuşattı. Golf ve Polo marka araçlarla fabrika giriş ve çıkışını engelleyen 4 bine yakın öfkeli çalışan cuma gününe kadar paraların ödendiğini ve üretime başlamayarak yetkilileri zarara sokmak istediklerini duyurdu. Sendikaların büyük desteğini arkasına alan işçiler, kapı önüne konulmaktan duydukları üzüntü ve öfkelerini dile getiriyor. Polisin geniş çaplı güvenlik önlemi aldığı fabrika çevresinde sendika yetkililerin fabrika yönetimi ile fabrikanın gelecekteki fonksiyonu hakkında masaya oturacakları belirtildi. Belçika’nin bir numaralı gündem maddesi halini alan 4 bin işçinin toplu isten çıkartılması ve Golf üretiminin çekilmesi kararı yan sanayide çalışan yaklaşık 15 bin işçinin de işini kaybetmesine neden olacağı kaydedildi. Fabrikadan çıkan otomobillerin devasa park alanından araç içi döşemeyi sağlayan yan işletmelere kadar birçok şirket dolaylı yoldan etkileneceği kaydedildi.

Öte yandan devlet demir yolları işletmesi NMBS ve Gent’te bulunan Volvo Truck fabrikası da işten çıkartılan VW çalışanların bir kısmını ise alabileceğini duyurdu.

Belçika’da siyaset ve ekonomi çevrelerinde şok etkisi oluşturan VW’in toplu işten çıkarma kararı karşısında Başbakan Guy Verhofstadt hayal kırıklığına uğradığını ve dahası şok olduğunu ifade ederken, gelecek ay Almanya’da VW Group yönetecileriyle yapacakları toplantıdan iyimser bir beklenti içinde olmadığını belirtti. Daha ucuz maliyetine rağmen Belçika’daki fabrika’dan Golf üretiminin durdurulması kararını anlayamadığı ifade eden Başbakan Verhofstadt ” Çok açık yüreklilikle şunu demek istiyorum ki, yapacağımız toplantıda olumlu bir sonuç çıkması ihtimalini çok düşük görüyorum. 2009 yılına kadar VW yetkilileri yeni modellerin üretimine başlamayacaktır ve Belçika’daki fabrikanın tamamen kapanması kaçınılmaz gözüküyor.” şeklinde konuştu. Flaman Bölgesi Başbakanı Yves Leterme ise işten çıkartılacak 4 bin işçının ailesiyle birlikte aynı üzüntüyü yaşadığını ifade ederken, alınan kararın toplumsal ve ekonomik geri dönüşümünün beklenenden daha ağır olduğunu söyledi.