Belçika’daki göçmenler yerel seçimlerde oy kullanabilecek

Belçika'da beş yıldan daha fazla ikamet eden Avrupa Birliği (AB) harici ülkelerden kişiler, kayıt yaptırarak yerel seçimlerde oy kullanabilecek.

Türkiye ve Fas gibi Avrupa Birliği (AB) harici ülke vatandaşları 8 Ekim 2006 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanabilmeleri için önceden kayıt yaptırmak zorunda.

Ekim ayında yapılacak yerel seçimlerde seçmen olabilmesi için kişilerin 1 Ağustos 2006 tarihinden önce bağlı bulundukları belediyelere başvurarak kayıt olmaları gerekiyor.

Türk kökenli federal milletvekili Cemal Çavdarlı ile Fas asıllı senatör Fauzaya Talhaoi parlamentoda düzenledikleri bilgilendirme toplantısında göçmenlerin seçimlerde oy kullanmaya davet etti. Çok kültürlü bir topluma inandıklarını kaydeden siyasiler, “Burada oturan, çalışan ve yaşayan her insanın il ve ilçesinde nasıl yönetileceğini belirleme hakkı var. Bizim için Belçika’da yaşayan herkes kullanacağı oy ile fikrini yansıtmalı. Uzun mücadeleler sonucu kazanılmış bu hakdan faydalanmak ve yaşadıkları toplumun bir parçası olabilmek için herkesin sandık başına giderek oy kullanmasını istiyoruz. Bu fırsat şimdiye kadar siyasi fikri sorulmamış bir çok insan için sesini ve düşüncesini siyasete duyurabilmesi için kaçırılmayacak bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

Belçika’da bundan sonra yapılacak yerel seçimlerde Belçika ve AB vatandaşları seçme ve seçilme hakkına sahipken, AB harici ülke vatandaşlarına sadece seçme hakkı tanındı. Öte yandan yerel seçimlerde oy kullanmak isteyen AB harici ülke vatandaşlarına diğer vatandaşlar için şart koşulmayan “Belçika anayasasına ve kanunlarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uyacağına” dair belge imzalama zorunluluğun getirilmesi çeşitli tepkilere neden oldu.

Senatör Talhaoi bu maddenin kabul edilmemesi için çok uğraştıklarını fakat Belçika’da her fırsatta sözde Ermeni soykırımını savunan Valon Liberaller (MR) partisinin siyasi baskısı neticesinde kabul edildiğini duyurdu. Ayrıca kabul edilen yeni yasa ile AB harici ülke vatandaşları sadece belediye meclis üyelerine oy kullanabilecekler. İl meclisini belirleme hakkının henüz bu zümreye tanınmamış olması Belçika’da tartışılan bir diğer konu.

Belçika’da Türkiye ve Fas gibi AB ülkesi olmayan ve beş yıl kesintisiz Belçika’da yasal olarak kalmış vatandaşlar, Belçika anayasasına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uyacağına dair belgeyi de imzalayarak 1 Ağustos 2006 tarihinden önce seçmen olarak belediyelere yazılması halinde 8 Ekim 2006 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy belediye meclis üyeleri için oy kullanabilecek.