Belçikalılar daha fazla güvenlik kamerası istiyor

Brüksel Merkez İstasyon'da öğlen saatlerinde kapkaç kurbanı olan 17 yaşındaki Belçikalı genç cinayetinden sonra yapılan bir kamuoyu araştırması, Belçikalıların şehirde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediklerini ortaya koydu.

Şehir merkezinde bulunan önemli noktalardaki güvenlik kameralarının sayısının artırılması isteirken, sokakta devriye gezen polis sayısında da artış olması talep ediliyor. Ankete katılanlardan yüzde 80’ninden fazlası halka açık yerlerdeki güvenlik kamera sayısının artırılması gerektiğini bildirirken, yüzde 77’si sokakta görev yapan polis sayısının yetersiz olduğu kanısında. Belçikalılar yer olarak bankamatiklerde kendilerini en az güvenli hissederken, toplu taşım araçları ile özellikle Brüksel sokaklarında kendisini güvenli hissetmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Belçika’nın Flaman bölgesinde okul çevresi ‘güvenli’ olarak algılanırken, başkent Brüksel ve Valon bölgesinde okul çevrelerinin güvenli yerler olmadığı kanısı hakim.

Ankete katılanların dörtte üçü gençlerdeki suça eğilimin sebebi olarak ırk yada dini inanç yerine eğitimsizliği görüyor. Reşit olmadıkları için ancak hafif cezalara çarptırılabileceklerini bilmeleri de gençleri suça iten etkenler arasında görülüyor. Öte yandan gençleri suça teşvik eden etkenler arasında medya ve okul çevresi de anılıyor.