Belediye Başkanı Baydemir; ‘Polis karakollara çekilsin’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentte 2 gündür PKK terör örgütü yandaşları tarafından sürdürülen olayları görmezlikten gelerek, "Güvenlik personeli bu saatten itibaren artık karakollara çekilmelidir" dedi.

Dün yaptıkları çağrılarla doğrultusunda güvenlik kuvvetlerinin karakollarına çekilmesi ve sivil vatandaşların evlerine çekilmesi için çaba sarf ettiklerini önü sürerek, “Bu çaba akşamın ilerleyen saatlerinde olaylar durdu” iddiasında bulundu.

Aynı çağrıyı bugün tekrar yaptığını dile getiren Baydemir, terör örgütü yandaşlarının 2 gündür kentte estirdikleri şiddeti görmeyerek “Güvenlik personeli bu saatten itibaren artık karakollara çekilmelidir” dedi.

Olayları sokaktaki vatandaşın yaptığına inanan Başkan Baydemir, “Şu an protesto gösterilerini yürüten vatandaşlarımız da evlerine çekilmelidir” ifadelerini kullandı.

Muş kırsalında silahlı çatışmada öldürülen 14 PKK’lı teröristi de sahiplenen Baydemir şöyle devam etti: “Bir gün önce bu kentin acısı 14 idi, bu saat itibarıyla 16’dır. Belki bir saat sonra kaygımız o ki bu daha da fazlalaşacaktır. İki insanımız bugün yaşamını yitirdi. Daha fazla bir acıyı yaşanmamak için hafızalarımızda silinmeyecek yaraların açılmaması için herkesin bu konuda aktif ve samimi bir çaba içinde olması gerekir. Bu fazlalaştıkça, çoğaldıkça tamiri onarımı o oranda güç olacaktır. Herkesin bu noktada daha büyük bir duyarlılık, metanetle bir kez daha derinlemesine düşünerek bu soruna yaklaşım göstermek durumundadır. İnsanların sakin ve metanetli evlerine çekilmesi için sosyal bir zemin bir olanak oluşturmamız gerekir.”

Diyarbakır’da 2 gündür yaşanan olayları Kürt sorunun çözülmemesine bağlayan Başkan Baydemir, güvenlik perspektifinin hakim olduğu baskı yaklaşımların olayları tırmandırdığını öne sürdü.

Şehir merkezinde 2 gündür hayatı felç eden göstericilerin şiddetini görmezlikten gelen Baydemir, güvenlik güçlerinin müdahele sonucunda çok sayıda kişinin ateşli silahlarla yaralandığı iddia etti.

Baydemir, başta hükümet olmak üzere herkesi mesele sivil sağduyu ile yaklaşması gerektiğini belirterek, bu konuda acilen sorumluluğun alınmasını istedi.

Diyarbakır’daki olayları halka mal eden Baydemir, daha fazla acı ve tahribatın olmaması için herkesi sağduyulu davranmaya çağırdı.