Belediye baskani Kar Ankara’dan 2.5 trilyonla döndü

MANISA - Belediye Baskani Bülent Kar, iki günlük Ankara temaslarinin ardindan, Manisa'ya 2.5 trilyonluk kredi ile döndü.

Baskan Kar’a Ankara ziyaretinde yardimcisi Kemal Sevinç ve Toplu Konut Koordinatörü Tülay Yesügey eslik etti.
Baskentteki olumlu temaslari düzenledigi basin toplantisinda anlatan Baskan Kar, ilk ziyareti Iller Bankasi Genel Müdürlügüne yaptiklarini söyledi. Burada mezbaha tesisleri için istedikleri kredinin uygun görüldügünü bildiren Kar, bu yatirim için gerekli olan 1.6 trilyon kredinin alinmasina karar verildigini müjdeledi.

Yeni hal tesisleri için yapilan görüsmelerinde olumlu geçtigini deginen Kar, “Birinci etap istimlak kredisi için yaklasik 900 milyar TL kredi verilecek. Ayrica bunun yaninda, ikinci etap yapim kredisi de alinacak. Mevcut aritma tesislerinin kapasitesi dolmak üzere. Bu nedenle, yapilmasi düsünülen ilave tesisler için uygun görüs aldik. Bu tesislerin yapimi için, 10 yil vadeli kredi talebinde bulunacagiz. Yüzde 30’luk kesif artisi yapildiktan sonra kalan içme suyu sebeke çalismalari, projesine uygun olarak belediyemiz tarafindan yapilacak.” dedi.

Ikinci ziyaretlerini Genelkurmay Baskanligi’na gerçeklestirdiklerini belirten Kar, “Orada yaptigimiz görüsmelerde de, subay lojmanlarinin bulundugu alanda yapilacak olan otopark projesinin hizlandirilmasi konusunda olumlu sonuçlar elde ettik ve en kisa zamanda, bu konuyla ilgili protokol imzalamayi planliyoruz. Maliye Bakanligi’ndan gelen onay üzerine protokol imzalanacak ve otopark çalismalari en kisa zamanda baslatilacak. Bunun disinda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü ile yapilan görüsmelerde ise, trafo yerlerinin tahsisi ve bedelleri hakkinda görüsmeler yaptik. TEDAS trafo yerlerini üzerine almak istiyor. Bu konuda da olumlu yönde cevaplar aldik. Eger trafolarin yerleri TEDAS’a devredilirse Belediyemize 500 milyar civarinda kaynak saglamis olacagiz” diye konustu.

Ziyaretler arasinda dördüncü adreslerinin Kültür ve Turizm Bakanligi oldugunu kaydeden Kar, “Manisa Sehir Tiyatrosu’nun yönetim kurulu gündemine alinmasini sagladik. Eski nikah salonu olarak kullanilan yer, sehir tiyatrosu merkezi olarak hazirlanacak. Izmir Devlet Tiyatrosu teknik ekibi, yer ile ilgili gerekli incelemeleri yapiyor. Incelemeler tamamlandiktan sonra bu projeyi 2006 yilinda hizmete açmayi planliyoruz. Sehir tiyatrosu hizmete girdigi zaman izmir Devlet Tiyatrosundan gelen tiyatrocularimiz, sik sik tiyatro gösterileri yapacak. Bu sayede Manisa’daki sosyal faaliyetlerimizi de arttirarak, Manisalilar’a tiyatroyu sevdirecegiz.” dedi.

Manisa’da ev sahibi olmanin hayalini kuranlar için önemli bir proje olan 2. etap konutlarin yapimi için Toplu Konut Idarisi ile yapilan görüsmelerden de sonuç alindigini aktaran Kar, söyle devam etti: “Toplu Konut Idaresi ile yaptigimiz görüsmelerde de, 2. etap konutlarin yapimi için protokol imzaladik. Toplu konutlarin yapilacagi arsayi TOKI’ye verdik. Bu konutlarin bünyesinde 1 adet okul, 1 adet cami, 1 adet ticari merkez ve üzeri belediye hizmet birimi binasi ve 1 adet spor sahasi yapilmasina karar verildi. 544 konutun yapilacagi alandaki hizmet birimleri, toplu konut idaresi tarafindan yapilacak. Kentsel dönüsüm projesi konusunda yapilacak islemler de nihai seklini aldi. TOKI ile yapilacak çekirge projesi için TOKI-Maliye ve Belediyece olusturulan komisyonlar ortak bir çalisma yürüterek gerekli tespitleri yapacak. Daha sonra gerekli çalismalar baslatilacak” seklinde konustu.

2006 Eylül ayinda dogalgazin Manisa’daki evlere verilmeye baslayacagini anlatan Kar, “2008’de Manisa’da herkes dogalgaz kullanacak” dedi.