Belediye başkanı makam aracını da sattı

Son 2 yılda büyük bir özelleştirme hamlesi yaparak belediyenin bütün hizmetlerini özelleştiren Çorum'a bağlı İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, makam aracını da ihale yoluyla sattı.

Kurumları bünyesinde özelleştirilecek hizmet kalmadığını açıklayan Belediye Başkanı Orhan Öztürk, Türkiye’deki en hızlı özelleştirme ve yapısal değişim hareketini gerçekleştirdiklerini belirtti. Özelleştirmedeki prensiplerinin hizmet etmek yerine hizmet ettirmek olduğunu söyleyen Başkan Öztürk, israf ve yolsuzluk kaynağı bütün kapıları kapattıklarını dile getirdi.

Öztürk, özelleştirme ile bir yılda belediye bütçesinin 3’de biri kadar kâr elde ettiklerini ifade etti. Özelleştirme kapsamında temizlik hizmeti, şehir içi otobüs ulaşımı, park ve bahçelerin temizliği ve güvenliği, su tahakkuk ve arıza hizmetleri, hamam işletmeciliği, otopark, hayvan pazarı, mezbaha, belediye kantarı, kum ocağı ve beton parke tesisi gibi hizmetlerden belediye elini çekti.

Geçen hafta bir basın toplantısı düzenleyerek özelleştirecek hizmet kalmadığını açıklayan Belediye Başkanı Orhan Öztürk, özelleştirme finalini kendi makam aracını satarak yaptı. Kiralama ve satış yöntemiyle araç sayısı ve akaryakıt masrafını yarıya indiren İskilip Belediyesi’nde en son başkanlık makamı tarafından kullanılan araçlar düzenlenen ihale sonrasında yeni sahiplerine devredildi.

Belediye meclis salonunda yapılan ihalede başkanlık makamı tarafından kullanılan 1991 model Doğan S ile 1997 model Toyota Carina marka otomobil ihaleye çıkarıldı. İhalede Doğan marka araç 3 bin 900 ytl fiyatla Mehmet Fırtına tarafından satın alındı.

Belediye Başkanı Orhan Öztürk’ün makam aracı olan ve ihaleye çıkarılan Toyota Carina marka otomobile Mehmet Aktürk, Ahmet Çelikel, Fehmi Güllü, Fatih Tatar ve Orhan Yıldırım talip oldu. Çekişmeli geçen ihale sonunda makam aracı 9 bin 500 ytl’ye Orhan Yıldırım’a satıldı.

Özelleştirme ile belediyenin yenilendiğini açıklayan Başkan Orhan Öztürk, satışa çıkarılan makam aracının kullanım açısından yeterli olmadığını söyledi.

Öztürk, “Otomobil yerine minibüs tipinde bir makam aracı almayı düşünüyoruz. Biz zamanla yarışıyoruz. Çeşitli il ve ilçelere giderken otomobil içinde sadece oturuyoruz ve vaktimiz öyle geçiyor. Oysa almayı düşündüğümüz minibüsü çalışma ofisi gibi kullanırsak zaman ve işten kazanç sağlarız.” diye konuştu.