Belediye bin YTL’lik içki faturası ödemiş!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 'Avrasya'da Yükselen Güçler Uluslararası Sempozyumu'na katılmak üzere Erzurum'a gelen yerli ve yabancı bilim adamlarına uygulandığı ileri sürülen içki yasağı iddialarını reddetti.

“İçki yasağı uyguladıysak ödediğimiz bin YTL’lik içki faturası ne?” diye soran Tavlaşoğlu, “Olay servis yapan garsonların yanlış anlaşılmasından kaynaklanmıştır. Biz garsonlara tepsiler içerisinde meyve suyu, kola gibi içecekleri servis yapmalarını söyledik. Onlar içki verilmeyecek diye anlamış ve isteyenlere içki vermemiş. Olayı duyunca duruma el koyduk ve isteyen herkes içkisin alıp içti. Zaten otel müdürü hatanın kendi elemanlarından kaynaklandığını belirterek konuklardan özür dilemiştir. Bizim kimseye içki yasağı uygulama gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Bizler bunları açmış insanlarız” ifadelerini kullandı.

Tavlaşoğlu basına ‘içki krizini çözen kişi olarak yansıtılan Atatürk Üniversitesi Rektörü Yaşar Sütbeyaz ile arasında içki konusunda herhangi bir diyaloğunun yaşanmadığını da belirterek, “Kesinlikle yalan. Sayın Rektör bana böyle bir şey demedi. Çok basit ve ani gelişen bir olaydı. Hemen müdahele ederek çözdük” dedi.

Konunun basına yansıma şekline de şaşırdığını ifade eden Tavlaşoğlu, şöyle devam etti: “Resepsiyona gazeteciler davetli değildi. Olay nasıl olduysa bazı yazarların köşelerine yansıdı. Biz Erzurum isminin bu şekilde değilde; yapılan böylesine önemli bir sempozyumda konuşulanlarla anılmasını isterdik. Şehrimizin bu şekilde gündeme gelmesi çok üzücü.”

Atatürk Üniversitesi’nin davetlisi olarak Erzurum’a gelen 11’i Rus olmak üzere İngiltere, Çin, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan 35 bilim adamı ‘Avrasya’da Yükselen Güçler Uluslararası Sempozyumu’na katılmış, belediye Palan Otel’de katılımcılara yönelik resepsiyon vermişti.