Belediye cami yanına çöplük yapmaktan vazgeçti

Yazılı açıklama yapan Ulm yakınlarındaki Nersingen Belediye Başkanı Erich Winkler (CSU), kasabadaki DİTİB'e bağlı Kanuni Sultan Süleyman Camii'nin yanına çöp deposu yapmaktan vazgeçildiğini açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Ulm yakınlarındaki Nersingen Belediye Başkanı Erich Winkler (CSU), kasabadaki DİTİB’e bağlı Kanuni Sultan Süleyman Camii’nin yanına çöp deposu yapmaktan vazgeçildiğini açıkladı.

Caminin 100 metre uzağındaki boş araziye, ucuz olduğu gerekçesiyle belediyenin bahçe çöplerinin atılacağı bir çöp deposu yapmayı planladığı gündeme gelmişti. Belediye Başkanı, bahçe atıklarının depolanması için başka bir yer bakacaklarını duyurdu. Resmi açıklamayı öğrenen cami derneği başkanı İsmail Yaşar, habere çok sevindiğini söyledi.

Belediye yetkililerinin hiç düşünmeden böyle bir adım atmaya kalktığını ifade eden Yaşar, ”Belki kasabadaki cemaatimizin bu kadar tepki göstereceğini ve medyanın bu olaya yer vereceğini düşünmemiş olabilirler. Başarılı çalışmalarından dolayı basın kurumlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Cami başkanı, sorun ortaya çıktığında da klasik Osmanlı tarzı mimarisi ile Bavyera’nın en güzel ve estetik camilerinden olan kubbeli-minareli camilerinin yanına çöp deposu yapılmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Cemaat, özellikle yaz aylarında çöp kokusundan rahatsız olacakları konusunda uyarmıştı.

Bahçe çöplerinin atıldığı hali hazırdaki çöp deposunun artık iş görmediği ve belediyenin bu sebeple yeni bir çöp yeri aradığı bildirildi. Konu hakkında belediye meclisinde yaşanan tartışmada farklı partilerden tepkiler verilmişti.