Belediye kentin sorunlarını internette halka soruyor

Antalya'nın Serik Belediyesi ilçenin öncelikli sorunlarını internet üzerinden anketle halka sorarak belirliyor

Elektrik, imar, çöp, çevre ve yol gibi konuların yer aldığı ankette, vatandaş en çok çarpık yapılaşma ve imardan rahatsızlık duyarken, çöp ve elektrik kesintisinden rahatsız olanların sayısı da hiç de az görünmüyor.
Web sitesinin çok kısa bir zaman önce kurulmasına rağmen ankete katılanların yüzde 30,1’i imar sorununa, yüzde 28,7’si çöp sorununa çözüm üretilmesini isterken, yüzde 22,4’ü elektirk kesintilerinden şikayetçi görünüyor.

Her 3 ayda bir anket sorularını değiştirerek halkın nabzını tutmaya çalışacaklarını belirten Serik Belediye Başkanı Mehmet Habalı, nisan ayında ilk anketi değerlendirmeye alacaklarını kaydediyor. Habalı, web sitesine abone olan herkese değerlendirmenin sonunda anketle alakalı olarak cevap bildireceklerini belirtiyor.

Bu uygulama ile vatandaşı ilçe sorunlarına daha duyarlı hale getirmeyi amaçladıklarını belirten başkan Habalı, “Sitemizi kısa bir zaman önce kurmamıza rağmen vatandaşımız ankete büyük ilgi gösteriyor. ‘Anketlerin arkası gelecek mi?’ sorusunu çok alıyoruz. Tabii ki, anketlerin arkası gelecek. Vatandaşımız ilçe sorunlarına ilgi gösterdikçe biz de bize düşeni yerine getirmeye çalışacağız. Sitemiz günlük olarak güncelleniyor. İsteyen herkes siteden direkt bana mesaj bile atabilir. Gelen mesajları en kısa zaman diliminde cevaplamaya çalışıyorum.” dedi.

Serik Belediyesi, memleket özlemi çeken Serikliler için 16 kamera ile internetten canlı yayın da başlattı. Başkan Habalı, özlem çeken dışarıdaki Serikliler için belediye olarak bir ilke daha imza attı. Şehrin Atatürk Bulvarına konulan 16 kamera vasıtası ile ilçeden canlı yayın başlattı. Belediye önümüzdeki günlerde kamera sayısını daha da arttırarak hemşehrilerinin Serik özlemini gidermeye çalışacak. “Şimdilik kısıtlı imkanlarla dışarıdaki hemşehrilerimize bazı karelerden Serik’i göstermeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde şehrin en işlek bölgelerine kameralar yerleştireceğiz. İlçedeki canlılığı internet üzerinden dışarıdaki Seriklilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Böylelikle özlemlerini bir nebze olsun gidermeye çalışacağız. Canlı yayın vasıtasıyla Serikliler dışarıda olmalarına rağmen kendilerini Serikte hissedecekler.” diyen Habalı, Çınaraltına, MYO önüne ve Şehitler parkına ilaveten kamera yerleştireceklerini belirtiyor.

Özellikle Türkiye’nin farklı bölgelerinde üniversite okuyan öğrenciler için vazgeçilmez olacaklarını belirten Serik Belediye Başkanı, “İlçemizden çok sayıda farklı İllerde üniversite okuyan öğrencilerimiz var. Bunlar memleketlerine büyük özlem duyuyorlar. Bu özlemlerini bir nebze olsun dindirmek boynumuzun borcu. Bu hizmetten eminim ki evlat özlemi çeken bütün anne ve babalar da memnum kalacaklar.” diye konuştu.