Belediye meclis toplantısında koltuk krizi yaşandı

Ardahan Belediyesi'nin 2005 yılı faaliyet raporlarının açıklanması için biraraya gelen meclis üyeleri koltuk krizi karşısında şaşkınlık içerisinde kaldı.

Ardahan’da yaklaşık olarak bir hafta önce 2005 yılı faaliyet raporlarını açıklamak için bir araya gelen meclis üyeleri, toplantıya meclis başkanının başkanlık yapması gerektiğini ve Belediye Başkanı’nın koltuğu terk etmesi gerektiğine karar vermiş, fakat bu isteklerine Belediye Başkanı Mikail Kayatürk olumsuz cevap verince, toplantı meclis kararı ile bir hafta sonrasına ertelenmişti. Yine aynı gündem maddesi için toplanan Belediye meclis üyeleri ve Belediye Başkanı, aynı şeyleri tekrar yaşadı.

Toplantı başlamadan önce DYP Meclis üyesi ve aynı zamanda Meclis başkanı olan Aşkın Kaya, ”Faaliyet raporları açıklandığı meclis toplantılarına, meclis başkanı başkanlık eder. Bu yüzden de Belediye Başkanı yerini Meclis başkanına vermek zorundadır. Aksi takdirde bu toplantı uygunsuzdur, yeniden toplantının iptal edilmesini meclis üyelerinden istemek zorundayım.” dedi.

Aşkın’ın bu sert ve ısrarlı tavrı karşısında sükunetini bozmayan Kayatürk, ”Bunu neye göre söylediğinizi, hangi kanuna göre böyle bir uygulamayı başlatmak istediğinizi öğrenebilir miyim?” diye sordu. Bunun üzerine Kaya, mevzuatın okunmasını istedi. Katipler tarafından okunan mevzuatta, faaliyet raporları açıklanırken toplantıya meclis başkanı başkanlık eder cümlesi ortamı iyice gerdi.

Meclis Başkanı Aşkın Kaya ses tonunu biraz daha yükseltince, Belediye Başkanı Mikail Kayatürk, ”Sayın Meclis Başkanı sizin karşınızda bir belediye başkanı var. Lütfen saygılı olun ve elinizi kolunuzu oynatmayın. Lütfen yerinize geçin. Toplantıya yerinizden de başkanlık edebilirsiniz. Meclisin havasını bozmayın.” dedi.

Meclis Başkanı Kaya ise, ”Siz bana saygısız diyemezsiniz. Lütfen kanunu uygulayın ve koltuğu hemen boşaltın. Bu meclis sizden kanunlara uymanızı istiyor. Toplantıya meclis başkanı başkanlık eder, yoksa toplantı iptal edilir.” dedi.

Karşılıklı söz düellosu iyice uzayınca araya meclis üyeleri girdi. Orta yolun bulunmasını isteyen meclis üyelerinden bazıları, ”Yan yana oturun. Ne olacak hepimiz burada bir aileyiz.” gibi tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiyeleri dinleyen Belediye Başkanı Kayatürk, koltuğu meclis üyelerinden özür dileyerek Meclis Başkanı Kaya’ya bıraktı ve hemen yandaki koltuğa geçti.

Daha sonra toplantıya başlayan meclis üyeleri, 2005 yılı gelir giderlerini dinledikten sonra bazı harcamaların keyfi ve meclis üyelerine danışılmadan yapıldığını, yapılması gerekenlerin de yapılmadığını tespit ettiklerini ve bunun sebeplerini sordular.

Halk pazarına yapılan tuvaletlerin yapımında çok fazla sayıda çimento kullanıldığını, Bülbülan festival alanına meclis üyelerine danışılmadan su külünleri yapıldığını ve şehir terminalinden bazı araçlardan çıkış ücreti alınmadığını dile getiren meclis üyeleri, bütün bu soruların cevaplarının verilmesini istediler.

Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün kardeşine ait olan Özlem Ardahan Firması’nın kastedildiği ve özellikle bu firmadan çıkış ücreti alınmadığını vurgulayan Meclis Başkanı Aşkın Kaya’ya diğer meclis üyeleri de destek verdi.

Bunun çok ağır bir itham olduğunu ve ispatının yapılmasını isteyen Kayatürk, aksi takdirde son kararı kanunların vereceğini söyledi. Her harcamanın faturası olduğunu ve danışılmasına lüzum görülmeyen konularda danışma gereği duymadığını dile getiren Kayatürk, küçük meseleleri büyütmenin anlamı olmadığını söyledi. Meclis toplantısına getirilen bazı konuların gündem dışı olduğunu dile getiren Kayatürk, sorulara cevap verdikten sonra 2005 yılı faaliyet raporunun oylamasına geçidi. 8 ret oyuna karşılık 4 kabul oyunun çıktığı toplantıda, 2005 yılı faaliyet raporu kabul edilmedi.