Belediye meclisinde ‘terörist’ iması sözlü tartışma çıkardı

Belediye meclisinde 'terörist' iması sözlü tartışma çıkardı.

Isparta Ticaret Kültür Merkezi ihalesinin 500 polis koruması altında yapılmasını ‘halkın isyana davet edildiği’ şeklinde açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Aydemir, kendisine ‘terörist’ iması yapıldığını belirterek meclis toplantısında muhaliflere bağırarak tepki gösterdi.
Isparta Belediye Meclisi toplantısı kavgalarla devam etti. Başkan Yardımcısı Aydemir, muhaliflerin Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (TKM) ihalesinin 500 polis eşliğinde yapıldığını söylemesi üzerine “O dönemde halk isyana davet edildi, kendimizi koruduk” diye cevap verdi. Aydemir’in cevabını beğenmeyen MHP’li üye Uğur Bestelci, Aydemir’i kınayarak Ispartalıların ihale basmayacağını, kanuna göre hareket edeceklerini savundu.

İmar Komisyonu Başkanı Orhan Özkutlu, TKM ihalesi ile ilgili belgelerin konunun yargıda olmasını gerekçe gösterilerek 30 Ocak’ta bugüne kadar verilmediğini söyledi. Özkutlu, belgelerin alınıp incelenememesinden dolayı herhangi bir rapor hazırlanamadığını belirtti.

MHP’li Belediye Meclis üyesi Uğur Bestelci, ihale belgelerinin neden saklandığını bir türlü anlayamadıklarını aktararak, “Madem şeffaf ihale yaptınız o zaman neden belgeleri gizliyorsunuz.” dedi.

AK Partili muhalif üye Seyfettin Kalem, Çarşamba Pazarı projesinin incelenmesinin Isparta’nın geleceği açısından önemli olduğunu değindi. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Aydemir söz alarak, konunun uzun süreden beri meclis gündeminde olduğunu gerekçe göstererek gündemden düşürülmesini talep etti. Aydemir, “Şu anda çocuk doğmuştur, bundan sonra Isparta ve Türkiye için en faydalı şekilde bu çocuğu nasıl büyütüp, yetiştirebiliriz ona bakalım” dedi.

MHP’li üye Bestelci, Aydemir’in önergesine karşılık, ‘Komisyonun aynen çalışmalarına devam etmesi ve gereken yerlerden gereken belgeleri istemesi’ yönünde bir önerge verdi. MHP’li Belediye Meclis üyesi Cihan Zengi, ihalenin 500 polis eşliğinde, itfaiye ve ambulansında bulundurulduğu bir ortamda yapıldığını hatırlatarak, “Başkan bey bile makam aracı haricinde başka bir araçla salona yan kapıdan alınmıştır” dedi.

Başkan Yardımcısı Aydemir, ihale döneminde yerel bir gazetenin halkı isyana teşvik ettiğini bu yüzden de gerekli emniyet önlemlerini aldıklarını söyledi. Bestelci Aydemir’e verdiği cevapta, “Bunu reddediyorum ve kınıyorum. Siz Isparta halkını tanımıyorsunuz. Isparta halkı, isyan etmez, ihale basmaz. Isparta halkı kanun nizam bilir” dedi.

Bu sırada, Başkan Yardımcısı Ahmet Aydemir konunun saptırıldığını söyledi ve MHP’li Belediye Meclis üyesi Şenel Karakaya ile atışmaya başladı. Ordudan emekli bir asker olan Aydemir, “Bana kimse terörist diyemez. Ben 30 sene dağlarda terörist kovaladım.” diye bağırırken, Karakaya ise, “Siz bize vatan haini diyorsunuz ya” diye bağırdı.

Aydemir ve Karakaya’nın atışmasından dolayı yükselen tansiyon Meclis Başkanı Seher Sağdıç’ın ikazları ile durduruldu. Daha sonra ilk olarak Ahmet Aydemir’in önergesi oylandı ve reddedildi. Daha sonra oylanan Bestelci’nin önergesi ise kabul edildi.