Belediye terasında eylem yapanları CHP’li başkan bile ikna edemedi

Ankara'da CHP'li Çankaya Belediyesi'ne ait binanın teras katında, öğrenci evleriyle ilgili eylem yapanlara güvenlik görevlilerinin müdahale etmesi üzerine arbede yaşandı.

Ankara’da CHP’li Çankaya Belediyesi’ne ait binanın teras katında, öğrenci evleriyle ilgili eylem yapanlara güvenlik görevlilerinin müdahale etmesi üzerine arbede yaşandı.

Protesto gösterisi düzenleyen SDP üyelerine, belediyede çalışanı sendika üyeleri de destek verdi. Teras katında yaşanan olayların ardından Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın, eylemci gençleri ikna etme çabası da sonuçsuz kaldı.

SDP üyesi 4 kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evleri çıkışıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kız ve erkek öğrencilerin aynı evlerde kalmalarını desteklemiyoruz.” sözlerini protesto için Kızılay’daki Çankaya Belediyesi’ne ait binanın teras katına çıktı.
‘Nikâhı değil, dairesini basarız. Şiddete karşı susmayız’ pankartı açıp, slogan atan kadınlara, özel güvenlik görevlileri müdahale etti. Güvenlik görevlileri eylemcileri uzaklaştırmak isterken, belediye çalışanı sendika üyeleri buna engel olmak istedi. Bu nedenle güvenlik görevlileri ile üyeler arasında arbede çıktı. Yaşanan olaylar sırasında bazı tarafların camlardan dışarı çıkıp, olaya dahil olduğu görüldü. Yaşananları görüntülemek isteyen basın mensuplarını ise güvenlik güçleri engellemeye çalıştı.

BÜLENT TANIK’IN EYLEMCİLERİ İKNA ÇABASI SONUÇSUZ KALDI

Tartışmanın ardından taraflar sakinleşti. Eylemciler teras kata geçerek eylemlerini sürdürdü. Bir süre sonra Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, eylemci kızların yanına geldi. Eylemciler, güvenlik görevlilerinin kendilerine yönelik tutumunu Tanık’a şikâyet etti. Tanık ise personelinin görevini yaptığını aktardı. Tanık, protestocu gençlerle konuşmaya çalışırken, eylemciler slogan atmayı sürdürdü. Bunun üzerine Bülent Tanık, terasın boşaltılmasını ve kimsenin eylemcilere müdahale etmemesini istedi. Bir başka eylemcinin güvenlikçilerin kendilerine şiddet uyguladığını söylemesi üzerine Tanık, “Benim personelim kimseye şiddet uygulamaz. Hadi kızım, hadi evladım.” dedi.

Belediye Başkanı Tanık’ın talimatının ardından teras kat boşaltıldı ve eylemcilerin gösterilerini sürdürmesine izin verildi. Getirdikleri başka bir pankartı belediye binasından aşağı sarkıtan grup üyeleri, bir süre sonra eylemlerini bitirdi.