Belediyenin aşure etkinliğinde izdiham yaşandı

Zonguldak Ereğli Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Abdi İpekçi Sergi Salonu önünde aşure dağıtımı gerçekleştirildi.

Zonguldak Ereğli Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Abdi İpekçi Sergi Salonu önünde aşure dağıtımı gerçekleştirildi.

    Yoğun kalabalığın katıldığı etkinlikte ilk konuşmayı Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yaptı. Posbıyık, aşure gününün bir yas günü olduğunu belirterek “Bugün aslında yasımız var. Hazreti Hüseyin ve 70 yoldaşının şehit edilişinin yası. Muharrem ayındayız. Yas tutuyoruz. Ama biz yasın yanında geleneklerimizi de yürütüyoruz. Ruhları şad olsun diyoruz. O günlerin felaketini yüreğimizde hissediyoruz. Gelenek, örf ve adetlerimize göre de onlara ithaf etmek üzere aşure hazırladık. Tüm vatandaşlarımıza aşure dağıtmak suretiyle geleneklerimizi sürdürüyoruz. Yas tuttuğumuz bu günü saygıyla duyurmak ve paylaşmak istiyorum.”

    Ereğli Müftü Vekili İzzettin Aşan da günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, Muharrem ayı ve aşure gününün Kerbela olayının yanı sıra bazı önemli gelişmelerin seneyi devriyesi olduğunu söyledi. Aşure gününün Nuh Peygamberin de bir sünneti olduğunu ifade eden Aşan, “Biraz sonra yiyeceğimiz aşure tatlısının içerisinde çok çeşitli gıda ürünleri var. Bütün bu yiyecekler bir araya gelince mükemmel bir tatlı oluyor. Bizim ülkemizde de Alevi kardeşlerimiz, Bektaşi kardeşlerimiz, sünni kardeşlerimiz, inanan inanmayan her türlü kardeşimiz var. Ama biz bunlarla bir bütünüz. Bunlar bir zenginliktir. Nasıl ki bu gıda maddeleri bir araya gelerek mükemmel bir yiyecek oluyorsa, bizlerde her şeyimizle bir araya gelerek, biriz, bir bütünüz. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin.”

    Konuşmaların ve Ereğli Belediyesi Mezarlıklar ve Cenaze İşleri Müdürü Metin Avcı tarafından dua yaptırdığı duanın ardından daha önce hazırlanmış paketlerde bulunan ve kazanlarda bekleyen aşurelerin dağıtımına geçildi.

    Posbıyık ve belediye görevlilerinin bir süre kepçeyle vatandaşlara aşure doldurduğu etkinlikte, özellikle paketlenmiş aşurelerden almak isteyen vatandaşlar kalabalık ve izdiham nedeniyle zor anlar yaşadı.

    Dağıtım esnasında bazı vatandaşlar aldıkları aşureyi orada tüketirken bazılarının da paketleri poşete koyarak evlerine götürdüğü gözlendi.