Belediyesi borçlanmamak için her yolu deniyor

İller Bankası ve diğer bankaları borcu olan belediyelerin durumunu göz önünde bulunduran Kilis Belediyesi, borçlanmamak için her türlü yolu deniyor.

İller Bankası’ndan borç para almayan bunun yerine bankanın belediyeler için yapabileceği hibe şeklindeki hizmetlerden yararlanmak için çaba sarfeden Kilis Belediyesi borçlanmamak için her yolu deniyor.
Belediye Başkanı Abdi Bulut, 1 milyar 700 bin YTL değerindeki Kilis’in yeni haritasını, İller Bankasına hibe şeklinde çizdirdiklerini söyledi. İller Bankası tarafından çizim için 280 bin YTL.’ye ihale edildiğini aktaran Başkan Bulut, bunun için Kilis Belediyesi’nin kasasından para çıkmadığını dile getirdi.
Bununla birlikte Kilis’in atık su projesinin de İller Bankası tarafından hibe şeklinde çizdirilmesi yolunda girişimlerde bulunan Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, bu konuda da başarı sağlandığını belirterek, bahse konu proje banka tarafından hibe şeklinde çizdirilecek. Atık suyun mutlaka ıslah edilmesi gerekiyor. Kanun gereği olan projesinin belediye tarafından çizdirilmesi büyük külfet getirir.Yine bu hizmeti de bankalara yaptırmayı planlıyoruz. Bu yolla belediye diğer hizmetlere para ayırabilecek.”diye konuştu.
İl merkezindeki görünümü tamamen değiştirerek modern bir çehreye kavuşturmayı amaçladıklarını da anlatan Başkan Bulut, Cumhuriyet, Murtaza ve Mercidabık Caddeleri ile Ekrem Çetin Parkı ile yeni hastane binasına kadar olan bölgenin modernize edilmesi maksadı ile peyzajlandırma projesinin yine İller Bankası yapılacağını bildirdi.
Bulut şunları söyledi: “2 yıldan bu yana ödenen trilyonlarca borç ile aksatılmadan verilen maaşların yanı sıra, 2006 yılında bu sıkıntıları aşacağız. 2006 yılı bizim için hizmet hamleleri dolu bir yıl olacaktır.”