Belen Geçidi’ne Hazreti Peygamber’i öven yazılar

Türkiye'nin en önemli geçitlerinden biri olan tarihi Belen Geçidi, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Hazreti Peygamber'i öven ışıklı yazılar ile donatıldı.

Osmanlı döneminde olduğu kadar günümüzde de önemini koruyan Belen Geçidine Mısır seferinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan cami ile hemen karşısında bulunan kervansaray arasına Belen Müftülüğü’nce ışıklandırılma yapıldı. Belen Geçidinin girişindeki üst geçide ise “Canım kurban olsun senin yoluna adı güzel kendi güzel Muhammed”, “Alemlere rahmet Hz. Muhammed”, “Şefaat ya Resulullah” gibi Hazreti Peygamberi öven ışıklı yazılar asıldı.

Yıllar öncesi karayoluyla hacca gidenlerin geçiş güzergahında bulunan, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli geçitlerden biri olan tarihi Belen Geçidi, Hatay’ın en yüksek rakımında yer alması sebebiyle önemini hala koruyor. Her gün binlerce aracın geçtiği tarihi Belen Geçidinde geçen vatandaşlar gördükleri ışıklandırmalara da hayran kalıyor. Işıklandırmayı gören ve dikkatlerini çeken bazı vatandaşlar ise bu anı kaçırmamak için araçlarından inerek ellerine aldıkları kameralı cep telefonu ile bu görüntüleri kaydediyor.

Belen Müftüsü Abdülkerim Akbaba, “Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında tarihi bir şehir olan Belen’de hem nostalji hem de böylesi anlamlı yazılar ile Müslümanların kutlu doğmunu kutlamak istedik” dedi.