Belgesiz kurban kesene bin 150 ytl ceza

Kayseri'de Kasaplar Odası'nın yetkilendirmediği kişilere kurban kestiren ve kesim işini gerçekleştiren kişiye bin 150 YTL para cezası kesilecek.

Kayseri Kasaplar Odası Kurban Bayramı’nda kasaplık yapacak kişileri eğitime alarak yaka kartı verdi. Odadan yaka kartı almayan kişilerin kasaplık yapmasına izin verilmeyecek. Hayvanların kesilmesinde dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılması gerektiğini kaydeden Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın, il genelinde kendilerine başvuran kasapları bu şekilde bilgilendirip eğittiklerini bildirdi.

Uygulamalı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen eğitimler sonrasında katılanlara yaka kartı ve özel elbise verdiklerini aktaran Aydın, bu kişiler dışında yetkisiz kesim yapan kişilere ve hayvanını kestiren kurban sahiplerine hayvan başına bin 150 YTL para cezası uygulayacaklarını söyledi.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yaparak dövüp, aç ve susuz bırakan, aşırı soğuk-sıcağa maruz bırakarak bakımlarını ihmal edip fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere de 328 YTL idari para cezası kesileceğini belirten Aydın, “Kurban kesim yerlerinde kurban kesecek kasapların belli bir kıyafeti olacak, ayrıca bu işe ehil olup da kurban kesmek isteyenler yine bizden yaka kartı alacak. Kurban kesen elemanlar yanlarında halk eğitim merkezi tarafından verilen kesim belgeleri ve portör muayene kartlarını bulunduracaklar” dedi.

Aydın, kurban kesim fiyatlarını ise şu şekilde açıkladı; “Büyükbaş hayvan kesmek, yüzmek ve sekiz parçaya ayırmak 70 YTL, sadece kellesini kesmek 15 YTL. Küçükbaş hayvanı kesmek, yüzmek ve dört parçaya ayırmak 15 YTL, sadece kellesini kesmek 5 YTL”