Belki şehre bir film gelir

Gezici Festival kapsamında Kars Belediyesi'nin verdiği Altın Kaz Ödülü, 'Takva'ya gitti.

Yeni Sinemacılar’ın son filmi ‘Takva’ ödüle doymuyor. Toronto ve Antalya’dan sonra ‘Takva’ya Kars’tan da ödül geldi. Film, 12. Avrupa Filmleri Festivali / Gezici Festival’in Kars Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 1. Uluslararası Altın Kaz Yarışması’nda en iyi film seçilerek 15 bin avro’luk Altın Kaz ödülünün sahibi oldu. Yarışmada Gümüş Kaz ödülünü ise ‘Sabun Köpüğü’ filmi kazandı. ‘Sabun Köpüğü’ sinema yazarlarının da tercihi oldu. Yarışmalı filmleri değerlendiren SİYAD Jürisi ödülü ‘Sabun Köpüğü’ne verdi.
Dün ‘Cenneti Beklerken’ filminin gösterimiyle Kars günlerini tamamlayıp kente veda eden Gezici Festival bugün Tiflis’e konuk oluyor. Sonra da Bakü’ye geçecek.

Çocukların film keyfi

Her yaştan Karslı’nın yoğun ilgi gösterdiği festival ilköğretim okulu öğrencileri için de ayrı bir anlam taşıyor. Çünkü festival sayesinde, yaklaşık 2 bin öğrenciden birçoğu ilk kez film izlemenin keyfini yaşadı. Öğrenciler kısa metrajlı filmler, animasyonlar ve çizgi filmler izledi. Kars Sanat Merkezi Müdürü İsrafil Parlak, ‘İki yıl boyunca öğrencileri tiyatroyla tanıştırdık. Bu festivalde de öğrenciler için seanslar ayırdık. Şehir merkezindeki okullarda bulunan yaklaşık 2 bin öğrenci ilk kez sinemada film izledi. Bundan sonraki festivallerde öğrencilerin sinemadan yararlanma geleneği sürdürülecek’ dedi