Bem-Bir-Sen Genel Baskani Turbay ‘Hükümet dogudaki belediyelere kis tazminati ödesin’

ANKARA - Memur- Sen Genel Baskan Vekili ve Belediye ve Özel Idare Çalisanlari Birligi Sendikasi (Bem-Bir-Sen) Genel Baskani Mürsel Turbay, hükümetten dogudaki belediyelere kis tazminati ödenmesini istedi.

Belediyelerin her sene yatirima ayirmalari gereken parayi kar temizleme çalismalarina harcadiklarini kaydeden Turbay, Dogu’daki belediyelerin yagan karla birlikte kaderine teslim edildiklerini bildirdi. Turbay, belediyelerin bütçelerinin büyük bir kismini kar temizleme çalismalarina ayirdiklari için yatirima ve personel giderlerine para kalmadigini ifade etti.

Mürsel Turbay, ulasimin, egitimin, ekonominin ve sosyal hayatin kis aylarinda kar altinda kaldigi Güneydogu bölgesinin “afet bölgesi” ilan edilmesini ‘kar tazminati’ verilmesini istedi. Dogudaki belediyelerin çok büyük zorluklarla mücadele ederek hizmet vermeye çalistiklarini hatirlatan Turbay, “Doguda yatirimlar durdu. Belediyeler yatirim ve personel gideri için kasalarda ayrilan paralar kar temizleme çalismalarina gidiyor. Bazi belediyeler personeline maas ödeyemiyor. Paralar mazot almaya ancak yetiyor.” diye konustu.