‘Beni susturamazlar!’

Yahudi Soykırımı'nı reddettiği için Avusturya'da 3 yıl hapis cezasına çarptırılan İngiliz tarihçi David Irving, Nazi kurbanlarını rahatsız ettiği için özür dilemeyeceğini belirterek "Beni susturamazlar" dedi.

Irving, “Özgür bir ülkeden geliyorum, kimse beni susturamaz.” şeklinde konuştu.

Avusturya’daki mahkemeyi “tiyatro” olarak niteleyen Irving, “Beni susturmaya çalışıyorlar. Cezamı arttırarak beni daha çok susturmak istiyorlar. Ama başarılı olamayacaklar.” dedi.

David Irving, 1989’da Avusturya’yı ziyaretinde, ”Nazilerin 6 milyon Yahudiyi gaz odalarında öldürdüğünü” reddeden konuşmaları nedeniyle ”Yahudi soykırımını alenen reddetmeyi ya da haklı çıkarmayı” suç sayan yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle geçen yıl 11 Kasım’da Avusturya’da tutuklanmıştı. Önceki gün görülen davada Irving’e 3 yıl hapis cezası verilmişti. Avusturya savcılığı cezanın uzatılması için temyiz mahkemesine başvurdu.

Irving, soykırımdan kurtulan kişileri ve ailelerini açıklamaları ile kırıp kırmadığına yönelik bir soruya, “Düşünce özgürlüğü, diğer insanların duymak istemediği şeyleri söyleyebilmektir. Eğer söylediklerim insanları kırdıysa bu biraz onların biraz benim problemim. Düşünce özgürlüğü yanlış olma hakkıdır. Bazen ben de yanlış yapabiliyorum.” dedi.