‘Beni taniyanlara selam söyleyin’

VAN - Van M tipi Cezaevi'nde tutuklu iken intihar eden YYÜ Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali, geçen hafta kendisiyle görüsen arkadaslarina, "Bu onursuzluk, kabul edemiyorum. Ben bu halde sokaga çikamam" diyerek içinde bulundugu durumu anlatti.

Önceki gün intihar eden YYÜ Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali için üniversitede anma töreni düzenlendi. YYÜ Rektör Vekili Ali Fuat Dogu ve yaklasik 200 üniversite görevlisinin katildigi törene Enver Arpali’nin ailesi katilmadi. Bir dakikalik saygi durusunun ardindan Rektör Vekili Dogu kisa bir konusma yaparak, elim bir olay sonucu Enver Arpali’yi kaybettiklerini söyledi. Rektör Vekili Dogu söyle konustu; “Büyük aci içindeyiz. Kendisi onurlu, gururlu, dürüst bir arkadasimizdi. O’nu hep bu güzel vasiflariyla hatirlayacagiz.”

11 Temmuz’dan beri cezaevinde yatan Enver Arpali’yi üniversiteden arkadaslari sik sik ziyaret ediyordu. Rektörlük Basin Müsaviri Nalan Akgün, Enver Arpali’nin son görüsmede kendilerine su düsünceleri söyledigini anlatti: “Bu yasananlar büyük bir onursuzluk. Ben bu durumda sokaga çikamam. Kabul edemiyorum.”

YYÜ Genel Sekreteri Isik Tepe ise, “Sürekli ziyarete gidiyordum. En son geçen hafta görüstüm. Fazla konusmayi seven biri degildi.” dedi. Tepe, üniversiteyle ilgili iddialar yüzünden intihar etmis olabilecegi yönündeki sorulara ‘yargida olan bir konu’ diyerek cevap vermek istemedi.

Enver Arpali’yi en son ziyaret edenler ise Rektörlükte Sekreter olarak çalisan Günay Sinirkamiloglu ve arkadaslari oldu. 11 Kasim’da yaptiklari ziyaret hakkinda bilgi veren Günay Sinirkamiloglu, “Cuma günü arkadaslarla gittik. Önce hocamizla (Rektör Yücel Askin) görüstük. Sonra Enver abi ile. Telefon konusurken elini camdan uzatarak vedalasti. Ilginç mesajlar verdi. Agladim. ‘Ne olur’ dedi. Beni taniyan herkese, sokaga, agaçlara, insanlara, üniversiteye benden selam söyleyin. Çikinciya kadar el salladi.” bilgisini verdi. Sinirkamiloglu, Arpali’nin yolsuzluk iddialari için ise ‘suçlamalari hak etmedigini düsünüyordu’ ifadesini kullandi.

ESI: “KELEPÇESIZ ÇIKTIN”

Enver Arpali’nin esi Necmiye Arpali ise dün ceza evinin önünde: “Ceza evine kelepçeli girdin ama kelepçesiz çikiyorsun.” sözlerini söyleyerek gözyasi döktü.