‘Benim ölmemi mi bekliyorlar?’

Mardin'e bağlı Derikli işadamı Ahmet Yüzal, 11 yıl önce bağışladığı 11 dönümlük araziye yapılması planlanan devlet hastanesinin hala inşaa edilmemesine, "Benim ölmemi mi bekliyorlar." diye tepki gösterdi.

Milletime memleketime faydalı olmak istedim. En azından arkamızda bizi yaşatacak bir eserimiz olsun istedim ve arsayı da onu düşünerek verdim. Ama şimdiye kadar hastanenin faaliyete geçirilmesi beni üzdü.” dedi.

1995 yılında Derik ilçesine hastane yapılması kararının çıktığını ve 24 bin nüfuslu ilçeye 80 yataklı hastane temeli atıldığını belirten Yüzal, “Derik ilçe merkezi ile köy ve mezralarına sağlık yönünden hizmet eden tek bir sağlık ocağı var. İlçe merkezindeki sağlık ocağında biyokimya ve röntgen cihazı yok. Hatta diş çektirecek ne bir malzeme ne de bir koltuk var. En ufak bir dikiş için bile insanlar Kızıltepe, Mardin ve Diyarbakır’a gidiyor.” diye konuştu.

İşadamı Ahmet Yüzal’ın eşi Zübeyde Yüzal ise, Derik’te insanların çok fakir olduğunu ve sağlık için çevre il ve ilçelere gidemediğini kaydetti.

Ahmet Yüzal’ın en küçük oğlu Erdal Yüzal da, ” Hastanemiz en son bu yılbaşında bitmesi gerekiyordu yine bitmedi ve faaliyete geçmedi. Eğer önümüzdeki ayda açılmazsa kapsamlı bir kampanya başlatmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Derik Sağlık Grup Başkanı Dr. Sadrettin Arslan, devlet hastanesinin açılması için gerekli girişimleri başlattıklarını ifade ederek, “Devlet malzeme ofisi hesabına 250 bin YTL yatırdık. İlk etapta 2 ameliyat masası gelecek. Hastane tefrişatının siparişini Ekim ayında verdik. Geri kalan tıbbı malzemeler ise peyder pey alacağız ve devlet hastanemizi en yakın zamanda halkın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.