Berber ormanları korumak için fidancılığa başladı

Uşak'ın Eşme ilçesinde yaşayan berberlik yapan Veli Şatin (30), bir yandan da fidan yetiştirip satıyor.

4 yıl önce Eşme Genç İşadamları Derneği’nin hatıra ormanı dikilirken kendisinde ağaca karşı bir merak başladığını anlatan Veli Şatin, o günden beri kimseden destek almadan hem ağaç yetiştirdiğini hem de berberliğe devam ettiğini söylüyor.

Şatin, yakın bir zamanda berberliği bırakacağını ve fidanlarını Türkiye çapında pazarlayacağını ifade ediyor. Bu iş için bir çiftlik aldığını ve şu anda 2 bin fidanı bulunduğunu belirten Şatin, berberliği bıraktığında çiftliğe yerleşmeyi düşündüğünü kaydediyor.

Şatin, en büyük sıkıntısının tanıtım olduğunu vurgulayarak, iyi tanıtım yapması halinde birçok kişiyi ağaç dikmeye özenebileceğini belirtiyor.

Şatin yetiştirdiği fidanlar arasında, iğne yapraklılar denen fıstık çamı ve servi türleri çoğunlukta. Fidancılığı ticari olarak yapan Veli Şatin, 3 yaşındaki bir fidanı 3 YTL’ye satıyor. Toplu siparişlerde, teşvik amacıyla iki fidan hediye olarak veriyor.

Fidanları genellikle belediyeler, muhtarlıklar ve meraklılarının aldığını söyleyen Şatin, çok yakında okullarda ağaç dikme projeleri yapacağını ifade ediyor.

Ağaç yetiştirmeyi, asıl mesleği berberlikten daha çok sevdiğini dile getiren Şatin, halkın ağaç ve ormana gereken önemi vermediğinden yakınıyor. Türkiye’nin çöl olmayacağını söyleyen Şatin, devletin ormanlarla ilgili projeleri bulunduğunu kaydediyor.

Şatin, ağaçlandırmayla ilgili bir görev düşmesi halinde de seve seve yerine getireceğini vurguluyor.

Eşme’nin orman açısından geleceğini parlak görmediğinin de altını çizen Veli Şatin, “Çünkü bazı kişiler bilinçsizce ağaçları katlediyor. Biz de buna seyirci kalıyoruz.” diyor.

Şatin, “En son ağaç kesildiğinde, en son balık tutulduğunda, en son dere kuruduğunda paranın yenilemeyeceğini anlayacaksın.” diye konuşuyor.