Berberler odasına 37 yıldır başkanlık yapıyor

Kırıkkale'de bulunan oda başkanları arasında en kıdemli olan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Sebahattin Aksoy, 37 yıldır aralıksız başkanlığını sürdürüyor.

1943 yılında Keskin’de doğan Başkan Aksoy, ilkokul yıllarından sonra astsubaylığı tercih etmesine rağmen, o yıllarda komşusu olan bir berbere yardım etmeye başlamasıyla bu mesleğe ilk adımını attı. 1967 yılında askerden döndükten sonra, Kırıkkale’de faaliyette bulunan berberler odası imtihan heyetine talip oldu ve yaşı tutmadığı için geri çevrildi. Bunun üzerine 1 yıl daha sabrederek, seçimlere girdi başkan oldu. Hemen ardından 1972 yılında Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Top Fabrikasına girdi ve başkanlığı, başkan vekili Halil Genç’e devretti. İki ay sonra görev tekrar kendisine teslim edildi. Başkanlığı kimselere bırakmayan Aksoy, 1985’li yıllarda her yıl kongre yapılmasından dolayı, bu güne kadar 19 kere başkan seçildi.
Kendisine bu mesleği aşılayan, bir berber dükkanı açan ve buralara kadar gelmesinde büyük katkısı olan Ali Kuzugüdenli’nin, yıllar sonra Bağ-Kur’dan emekliği için işlemlerini kendisine yaptırdığını ve çok duygulandığını söyleyen Aksoy, ustasının karşısında oturup sevinçten ağlamasını hiçbir zaman unutamadığını dile getirdi. 1989 yılında Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Yönetim Kurulu’na giren ve iki dönem görev yapan Aksoy, 1989 yılından beri Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği başkan vekilliğini yürütüyor. Bu mesleği her şeyden çok sevdiğini vurgulayan Başkan Aksoy, “İnsanlara hizmet etmeyi çok seviyorum. Ben bugüne kadar herkese eşit muamele yaptım. Hiçbir zaman usta çırak ayırımı yapmadım. Yeni çıkan kanunla neticesinde, ilimizde önümüzdeki yaz aylarında mesleki, teknik ve teorik eğitim kursları açılacaktır. Kırıkkale’de genç kızlar, ev hanımları kuaförlük, manikür ve pedikür kurslarını alacağız.” şeklinde konuştu. Odalarının sorunlarını da dile getiren Aksoy, en büyük sıkıntılarının kendilerine ait bir yerlerinin bulunmaması olduğunu vurguladı. Maddi yönden de zayıf bir oda olduklarını belirten Aksoy, “Kırıkkale’de topluma hizmet etmenin çok zor olduğu bir gerçek. Ama ben bunu başardığıma inanıyorum. Ben yıllarımı bu mesleğe adadım. Dünyaya bir daha gelsem yine bu mesleği seçerdim.” dedi.