Berlusconi’den özür

Silvio Berlusconi, “Sevgili Veronica, işte senden özür diliyorum” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, eşini sevdiği için özür dilemekten de çekinmediğini bildirdi.

Berlusconi, eşinin bugün La Repubblica Gazetesi’ndeki açık mektupta dile getirdiği iddialarla ilgili olarak bir yanlış anlaşılmanın söz konusu olduğunu belirterek, açıklamasında şunları kaydetti:

“Özel yaşamımızda şaha kalkmış durumdaydım, zira şakayı sevsem de gururlu bir insanım. Kamuoyu önünde meydan okunmuş duruma düşmüş durumdayken, isteğine boğun eğmek güç. Buna dayanmam mümkün değil. Yaşam boyu beraberiz. Özenle yetiştirmiş olduğun 3 çocuğumuz var. Sen, tanışıp birbirimize aşık olduğumuz günden beri benim için sürekli harika bir insan oldun.”

Berlusconi, bir aile olarak yaşanan bu sorunu da aşacaklarına inandığını belirttiği açıklamasında, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beraberce gerçekleştirdiğimiz güzel şeyler, rahatsızlık ve usançlı diyebileceğimiz dönemlerimizden daha fazladır. Ama bu sorun da bitecek. Tüm gerçek aşklarda olduğu gibi iyi bir biçimde bitecek. Benim günlerimin çılgıncasına yoğun olduğunu biliyorsun: İş, siyaset, sorunlar, yolculuklar, kamuoyu huzurunda asla bitmeyen sınavlarım, sürekli stres altında bir yaşam; başkalarına, kendime, anladığında da anlamadığında da beni seven eşime, çocuklarıma karşı sürekli duymakta olduğum sorumluluk duygum. Tüm bunların, şaka ve mizah niteliğinde, bir anlamı da olmayan küçük bir sorumsuzluğa kapı aralayabildiği düşüncesindeyim.”

Berlusconi, şaka olarak söylediği kimi cümlelerle eşinin onurunu zedelemek gibi bir niyet taşımadığını da vurguladı.
Berlusconi, eşi Veronica’ya hitaben kamuoyuna yaptığı açıklamada, özür beyanını şu ifadelerle dile getirdi:

“Ama bunun senin onurunla ilgili bir boyutu yok. Zira ben o onuru, ağzımdan o an düşüncesizce öylesine esprilerin döküldüğü anlarda dahi, yüreğimde bir hazine gibi korumaktayım. Ama inan bana, hiç kimseye evlilik teklifi yapmış değilim. Dolayısıyla beni bağışla. Senin kızgınlığın karşısında gururumdan ödün vererek kamuoyuna yaptığım bu açıklamayı, lütfen bir aşk göstergesi olarak kabul et. Seni kocaman öpüyorum. Silvio.”

VERONICA, SESSİZLİĞİ YEĞLEDİ

Veronica ise eşi Silvio Berlusconi’nin özür beyanı konusunda herhangi bir yorumda bulunmamayı yeğledi. Veronica’nın sekreteri, basın mensuplarının sorusuna karşılık olarak, “Veronica hanım açıklamadan haberdar ama sessiz kalmayı yeğliyor” dedi.

Sekreter, “Hanımefendi, açıklama sonrasında rahatlamış durumda mı?” sorusuna karşılık ise, “Bu konuda herhangi bir açıklama yapamam” demekle yetindi.