Bes buçuk yasinda kisisel resim sergisini açti

IZMIR - Bes buçuk yasinda ilk kisisel resim sergisini açan Izmirli Yagmur Sila Çetin'in hedefinde dünyaca ünlü bir resim sanatçisi olmak yatiyor.

Kültür ve Sanat Merkezi’ne gelen ziyaretçilerin ilk dikkatini çeken Yagmur’un sergisi oluyor. Küçük yasta bir kiz çocugunun resim sergisi açmasini hayretle karsilayan ziyaretçiler, Yagmur’u takdir etmekten kendilerini alamiyor. Numan ve Birsen Çetin çiftinin 2 kiz çocugundan küçügü olan Yugmur’un 100’ün üzerinde resminin yeraldigi sergi, 23 Kasim’a kadar gezilebilecek.

Resim yapmaktan büyük bir zevk aldigini, kendi resim sergisini açtigi içinde çok mutlu oldugunu dile getiren Yagmur, ileride dünya çapinda bir resim sanatçisi olmak istedigini söylüyor. Hatta resim yapmayi oyun oynamaktan daha çok sevdigini belirten Yagmur, sik sik resim sergisi açmak istedigini ifade ediyor.

Yagmur’un her yaptigi resmi sakladigini anlatan anne Birsen Çetin, “Kizim 2.5 yasindaydi. Oynamasi için önüne kagit ve kalem koymustum. Kagidi karalamadan ziyade farkli seyler çizmeye baslamisti. Çizdigi seylerde birseyleri anitsatiyordu ve bu bizim dikkatimizden kaçmadi. Yasi ilerledikçe daha güzel seyler çizmeye basladi.” dedi.

Yagmur’un hiç anaokuluna gitmedigini belirten anne Çetin, “Yagmur’un bu zamana kadar yaptigi herseyi hatira olsun diye sakladim. Resim yapmaya karsi büyük bir yetegi olduguna inaniyoruz. Çünkü, kalem ve kagidi yanindan hiç ayirmiyor. Arkadaslari geldigi zaman onlara ilk söyledigi, ‘beraber resim yapalim’ demek oluyor. Kizim bos vakitlerinde degil, resim yapmaktan arda kalan zaminda oyun oynuyor. Boya kalemleri ve kagitlar onun en degerli oyuncaklari.” diye konustu.

Ege Üniversitesi’nde (EÜ) ögretim görevlisi olan baba Numan Çetin ise kizinin bu yeteneginin Allah vergisi oldugunu söylüyor. Yagmur’a ressam olmasi için her türlü destegi vereceklerini aktaran baba Çetin, “Bu kizimizin ilk resim sergisi. Sergide 100’ün üzerinde resim var. Bir o kadar da evde var. Biz bu zamana kadar Türkiye’de 5.5 yasinda bir çocugun kisisel resim sergisi açtigini duymadik. Sadece Amerika’da 3 yasinda bir çocugun sergi açtigini biliyoruz. Yagmur’un sergisinin Türkiye’de bir ilk olduguna inaniyoruz.” seklinde konustu.