Beş Iraklı çocuk Türkiye’de tedavi edilecek

ABD'nin "Ortadoğu'ya barış getirmek" amacıyla girdiği Irak'ta iki yıla aşkın devam eden savaş ülkedeki sağık sistemini çökerttiği için tedavi olamayan 5 çocuk Türkiye'de tedavi edilecek.

Yerleşim yerlerinde başta sağlık ve eğitim kurumları olmak üzere neredeyse birçok hayati hizmetin durma noktasına geldiği Irak’ta tedavi imkanı bulamayan gözleri bozuk 5 Irak’lı çocuk bir uluslararası yardım kuruluşunun (Rotary İnternational) desteği ile tedavi ettirilmek üzere Türkiye’ye getirildi. Kocaeli’ne bağlı Gebze ilçesi Çayırova Mahallesi’nde faaliyet gösteren özel bir sağlık kurmunda (Johns Hopkins Anadolu Sağlık Merkezi) yarın ameliyat edilecek olan 5 Iraklı gencin tamamında göz bozuklukları bulunuyor. ASM Göz Hastalıkları Bölümü Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan başkanlığındaki Prof. Dr. Ahmet Fazıl Nohutçu, Prof. Dr. Oğuz Gülecek, Doç. Dr. Melih Ünaldı, Op. Dr. Deniz Oral ve Op. Dr. Burcu Uslu’dan oluşan uzman ekip tarafından ameliyat edilecek olan Iraklı çocuklar bir hafta boyunca bu hastanede tedavi görecekler.
Irak Başkanlık Genel Sekreteri Dr. Khudair Abbas başkanlığındaki heyetle ve babaları ile birlikte hastaneye gelen çocukları kontrolden geçirdikten sonra konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, yaşları 2 ile 16 arasında değişen çocuk hastaların kesin teşhislerinin konulduğunu belirtti. Yapılan bir dizi inceleme sonucu uzman ekibin koyduğu teşhislere göre, sol gözüne bebekken cam parçası giren ve görme yeteneğini kaybeden 2 yaşındaki Thair Nasrat Neser’e estetik müdahale yapılarak sol gözüne hareketli protez yapılacak. İki gözü doğuştan katarakt olan ve önceden yapılan katarak ameliyatı ile yerleştirilmeyen mercek nedeniyle göz bebeğinin şekli bozulan 7 yaşındaki Safa Ahmet’in sol gözüne yapay askılı mercek yerleştirilecek. İki gözü de doğuştan katarakt olan Ali Hussein Hamed’in (7) gözlerindeki katarak alınıp göz içi mercek yerleştirilecek. İki gözü doğuştan katarakt olduğu için daha önceden yapılan ameliyatta yerleştirilmeyen mercek nedeniyle göz bebeğinin şekli bozulan ve şaşı olan Ali Yaseen Leaby’e (10) ise ilk etapta sağ göz içine mercek yerleştirilecek. 3 ay sonra da sol gözüne aynı işlem uygulandıktan sonra şaşılık ameliyatı yapılacak. Göz hastalarının en yaşlısı olan 16 yaşındaki Fadi Habeb hastaneye retina dekolman şüphesiyle getirildi. Daha önceden geçirmiş olduğu göz içi kanama nedeniyle komplikasyonu bulunan Fadi Habeb dün komplikasyon lazerle tedavi edildi. Yapılan amalyat sonucunda Fadi Habeb’in görme yeteneğinin yüzde 80 arttığı bildirildi.

Iraklı çocuklara yapılacak olan operasyonlarla ilgili bilgi veren hastanenin Genel Direktörü Murat Dayanıklı, Irak’ın sağlık sistemindeki yetersizliğinden dolayı orada tedavisi mümükün olmayan, eksik tıbbi müdahele yapılan çocukları tedavi etmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu gün zor durumda olan Irak halkına az da olsa tıbbi yardım edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umarız hastalarımız en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar.”

Öte yandan basın toplantısında bir konuşma yapan Irak Başkanlık Genel Sekreteri Dr. Khudair Abbas, “Hasta çocukları ilk önce AB veya ABD gibi gelişmiş ülkelerde tedavi yaptırmak istedik. Bu konuda birçok ülkedeki sağlık kurumlarını gözden geçirdik. Türkiye’nin sağlık alanında bu gün geldiği nokta itibariyle çok iyi olduğu kanaatine vardık. Coğrafi olarak da çok yakın olmamız nedeniyle Türkiye’yi tercih ettik.” dedi.