Beş şehide yürek yakan tören

Erzincan’da yüksek gerilim hattına çarpan askerî helikopterde 5 subayın şehit olması Türkiye’yi yasa boğdu. 3. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen cenaze töreninde duygusal anlar yaşandı.

Şehitlerin özgeçmişleri okunurken yakınları fenalık geçirdi. Şehit Topçu Albay Ömer Bora’nın 7 yaşındaki oğlu Rıza Berker’in gözyaşları yürekleri dağladı. Annesinin yanında esas duruşta bekleyen Rıza Berker’i 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney teselli etmeye çalıştı. Şehit çocuğu kendisini kucaklayan komutana, “Babam gibi ben de albay olacağım.” dedi. Törenin ardından şehitlerin cenazeleri memleketlerine gönderildi. Önceki gün Erzincan’a 55 kilometre uzaklıktaki Sansa Deresi mevkiinde düşen helikopter, Erzurum’daki birlikleri denetledikten sonra Malatya’ya dönen askerî heyeti taşıyordu. UH-1 tipi helikopter, bir dönem PKK’nın üs olarak kullandığı dağlık bölgeyi geçerken yüksek gerilim hattına çarparak düşmüştü.

Elim kazada, Topçu Albay Ömer Bora (Amasya, Merzifon), Piyade Yarbay Suat Coşkun Alp (Afyon), Kara Pilot Yüzbaşı Yusuf Ziya Ertem (Ankara, Ayaş), Kara Pilot Teğmen Rafet Özsoy (Bursa, Nilüfer) ve Teknisyen Astsubay Fatih Ayhan (Konya, Kulu) şehit olmuştu. İstihkam Yüzbaşı Cemal Kamacı ise kazadan ağır yaralı olarak kurtulmuştu. 3’üncü Ordu Komutanlığı’nda şehitler için düzenlenen törene; Erzincan Valisi Ali Güngör, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mustafa Korkut Özaslan, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Tayfun Yıldız, 3’üncü Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Sadık Çelikörs, 59’uncu Topçu Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka, Erzincan Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Buyruk, AKP Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya, şehit askerlerin yakınları katıldı. Askerlerin cenazeleri ambulanslarla saat 10.00’da tören alanına getirildi. Törende saygı duruşunun yapılmasının ardından, şehitlerin özgeçmişleri okundu. Törende sürekli gözyaşı döken Topçu Albay Ömer Bora’nın oğlu Rıza Berker Bora, “Babam gibi ben de albay olacağım.” dedi. Berker Bora’yı 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney sarılarak teselli etmeye çalıştı. Rıza Berker Bora, babasının bayrağa sarılı tabutu önünden geçerken annesi Meliha Nur’un yanında esas duruşta bekledi. Şehit Yarbay Coşkun Alp’in kız kardeşi Yaşar Türkmen’in tören sırasında, “Dağlarda değil havada öldün. Yavrumun pamuk pamuk elleri vardı.” feryatları yürekleri dağladı. Tören alanında bekleyen sağlık ekibinin müdahale ettiği Türkmen, daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Törene katılan subay ve astsubaylar da şehit cenazeleri önünde selam durarak meslektaşlarına son görevlerini yerine getirdi. 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Erzincan Valisi Ali Güngör’le birlikte şehit cenazelerini selamladıktan sonra ellerini açarak dua etti.

Şehitlerin naaşları daha sonra tören alanından omuzlarda taşınarak ambulanslara götürüldü. Erzincan Askerî Havaalanı’na ambulanslarla götürülen şehitlerden Topçu Albay Ömer Bora Merzifon, Eskişehir CHP İl Başkanı Vedat Celal Alp’in kardeşi Piyade Yarbay Suat Coşkun Alp Ankara, Kara Pilot Yüzbaşı Yusuf Ziya Ertem, Kara Pilot Teğmen Rafet Özsoy ve Teknisyen Astsubay Çavuş Fatih Ayhan’ın naaşları ise askerî uçakla Malatya’ya gönderildi. Şehit askerler için Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda da bir tören düzenlendi. Törenin ardından, Yüzbaşı Yusuf Ziya Ertem’in cenazesi Ankara’ya, Teğmen Rafet Özsoy’un cenazesi Bursa’ya, Astsubay Fatih Ayhan’ın cenazesi ise Konya’ya gönderildi. Öte yandan kazadan yaralı olarak kurtulan Yüzbaşı Cemal Kamacı Erzincan Devlet Hastanesi’nden askerî ambulans uçakla Ankara Gülhane Askerî Tıp Akademisi’ne (GATA) götürüldü.

Bu arada şehit olan teknisyen Astsubay Fatih Ayhan’ın (22) ölümü Konya’daki yakınlarını yasa boğdu. Fatih Ayhan’ın Konya’nın Kulu ilçesinde yaşayan dayısı Celil Göker, “Allah böyle bir acıyı hiç kimseye yaşatmasın.” dedi. Celil Göker, şehit astsubay Fatih annesi Sultan Göker’in de olayı öğrendikten sonra sinir krizleri geçirdiğini ve acil olarak hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Yüzbaşı, şehitliğin ilk misafiri

Diğer yandan şehit Yüzbaşı Yusuf Ziya Ertem, Ankara’nın Ayaş ilçesinde yapımı yeni tamamlanan şehitliğe defnedilecek ilk şehit olacak. Törenle açılışı yapılması planlanan şehitlik, pilot yüzbaşısını bekliyor. Ertem’in baba ocağında ise gözyaşı hakim. Ertem’in Ayaş’taki baba ocağına akın eden yakınları şehide ağlıyor. Ertem’in annesi Muazzem Ertem ise taziyeleri hasta yatağından kabul ediyor. Şehitlerin cenazeleri bugün memleketlerinde toprağa verilecek.