Beşiktaş Başkan yardımcısı Toprak: Küme düşme cezası kaldırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Beşiktaş Kulübü Başkan yardımcısı Erdoğan Toprak, şike iddialarıyla ilgili soruşturma sonrasında verilen tahliye kararları ve küme düşme cezasıyla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Beşiktaş Kulübü Başkan yardımcısı Erdoğan Toprak, şike iddialarıyla ilgili soruşturma sonrasında verilen tahliye kararları ve küme düşme cezasıyla ilgili konuştu. Toprak, küme düşme cezasının da kaldırılmasını istedi.
Şike soruşturması kapsamında ceza evinde bulunan yönetici ve teknik adamların yasadan önce çıkmalarının sevindirici olduğunu da belirten Toprak, Radyospor’a yaptığı açıklamada, tahiliyelerin gecikmiş bir karar olmasına rağmen, sonunda gerçekleşmiş olmasının kendini mutlu ettiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı’ın yasayı henüz onaylanmamasına rağmen mahkemenin bu yönde karar vermesinin ayrıca sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Toprak, “Bence yeterli delillere ulaşılamadı ve mahkemede böyle bir suçun işlenmediği kanaatinin oluştuğunu düşünüyorum.” dedi.

    SUÇ VE CEZA ARASINDAKİ ORANTISIZLIK GİDERİLDİ
    Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vetosunun ardından mecliste yeniden geçen yasa değişikliğini konusunda Erdoğan Toprak, “Suç ve ceza arasındaki orantısızlık giderildi.” değerlendirmesinde bulundu.
    Toprak, küme düşme cezasının kaldırılması tartışmalarıyla ilgili olarak, “Kulüplerimiz kolay kolay bugünlere gelmiyor. Kulüpleri değil, suçu işleyen yönetcileri cezalndırmak gerekir. Kulüpler bu işten muaftutulmalı. 20 milyonluk bir camiayı cezalandırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla küme düşme cezasının kaldırılmasından yanayım.” dedi.
    
    UEFA İKİLİ OYNUYOR…
    Konuşmasında UEFA’nın Türkiye’yle ilgili kararlarını da eleştiren Erdğon Toprak, “UEFA 7-1’lik Lyon maçı hakkında bir yorum yapmıyor; müfettiş göndermiyor. Söz konusu Türkiye olunca müfettişlerini göndererek ülkemizde çok büyük şike olayları var algısı oluşmasına neden oluyor. Biz cuvaldızı hep kendimize batırıyoruz. Biraz da olaylara bu yönünden bakmalıyız. Büyük çabalarla bugünlere getirdiğimiz kulüplerimize, camialarımıza zarar vermeyelim.” dedi.
    Serdal Adalı’nın yönetim içerisindeki son durumunun sorulması üzerine Erdoğan Toprak, meclisteki görevleri nedeniyle bir süredir kulüpten izin aldığını ve bazı yetkilerinden feragat ettiğini de hatırlatarak şunları söyledi:
    “Serdal Adalı’nın masumiyet karinesi vardır. Sayın Adalı, mahkum edilmemiştir; ortada sadece bir iddia söz konusudur. Dolayısıyla Serdar Adalı zaten görevindeydi; şimdi de görevinin başındadır ve görevine devam edecektir. Bu konuda farklı bir uygulama söz konusu değil.”