Beşiktaş hakem kurbanı

Turkcell Süper Lig'de hemen hemen her hafta gündeme damgasını vuran hakem hatalarından en çok yakınan takımların başında Beşiktaş geliyor.

Siyah beyazlı kulübün aylık dergisi bugüne kadar Beşiktaş aleyhine ve rakipleri lehine yapılan hakem hatalarına bu ayki sayısında yer verirken, Fotomaç Gazetesi de bu araştırmayı sayfalarına taşıdı. İşte siyah beyazlı takımın hakemlerden muzdarip olduğu maçlar:

BEŞiKTAŞ-KONYA
Her ne kadar bu karşılaşmadan 1-0 galip ayrılsak da, hakem Selçuk Dereli’nin daha ilk lig maçımızdaki kötü yönetimi, sanki gelecek günlerin habercisi gibiydi. Matias Delgado’yu sahada katleden El Saka’ya kart göstermeyen Selçuk Dereli, futbolcularımızın rakibe dokunmalarını bile
faulle cezalandırdı.

KASIMPAŞA-BEŞiKTAŞ
İkinci maçımız da ilkinden farklı değildi. Kasımpaşa’yı 2-1 yendiğimiz karşılaşmada hakem Hüseyin Gökçek, Ricardinho’ya yapılan penaltıyı vermedi. Üstelik bu pozisyon olduğu maç daha 0-0’dı. Spor yazarları “Hakem Gökçek, Beşiktaş’ın penaltısını çatır çutur yedi. Afiyet olsun hocam” diyerek durumu özetledi.

BEŞiKTAŞ-KAYSERi
SAHNEDE Kuddusi Müftüoğlu var. Müftüoğlu, 6 Kayserili futbolcuya sarı kart göstermesine rağmen, kırmızı kartına elini bile atmayıp maçın çığrından çıkmasına neden oldu. Kornerlerde bile takımımız adına skandal kararlar veren Müftüoğlu, taraftarımızı çileden çıkardı ve 0-0’lık sonuçla ilk puan kaybı geldi.

ANKARA-BEŞiKTAŞ
ANKARASPOR ile oynadığımız maçta, Türk futbol tarihinin en büyük skandal kararlarından birine imza atıldı. Hakem Vedat Yüksel ve yardımcısı Adil Sinem büyük bir hata yaptı ve “Nobre elle oynadı” iddiasıyla golümüzü vermedi. Halbuki “buz” gibi bir goldü. Karşılaşma 0-0 bitince, 2 puanımız daha gitti.

BEŞiKTAŞ-DENiZLi
DENİZLİSPOR’U İnönü’de ağırladık ve 3-2 galip geldik. Ancak hakem faciaları peşimizi bırakmadı. Hakem Yunus Yıldırım, Tello’ya yapılan penaltıyı vermedi. Allyson’un, Mert Nobre’ye kırmızı kartlık tekmesini, sarı kartla geçiştirdi. Cisse’ye verdiği ilk sarı kart ise yanlıştı. Bunları biz değil, otoriteler söylüyor.

BEŞiKTAŞ-G.BiRLiĞi
LİGİN 8’inci haftasında Gençlerbirliği’ni 1-0 yendik fakat hakem Barış Şimşek, rakip kaleci Gökhan’ın ceza alanı dışında topa elle müdahele etmesine seyirci kaldı. “Kırmızı kart” yerine “devam” dedi. Ali Tandoğan’ın taç atışını kullanırken çizgiye basmasını hakemin görmemesi, tartışmalara neden oldu.

BEŞiKTAŞ-SiVASSPOR
YAZILARIMIZI hazırladığımızda ligin son maçı olarak Sivasspor ile oynamıştık. Rakibimize 2-1 yenildiğimiz karşılaşmada Cisse’ye arkadan sert giren Balili, kırmızı kart görmedi. Hakem Bünyamin Gezer, futbolcumuz İbrahim Toraman’a ise gereksiz bir kırmızı kart gösterdi. Bobo’nun düşürülüşü penaltıydı, verilmedi. Dönen top Beşiktaş’a gol oldu!..

GALATASARAY – BEŞiKTAŞ
SEZONUN en skandal yönetilen maçlarından biri de şüphesiz üç puanı Ali Sami Yen’de bıraktığımız Galatasaray maçı oldu. Hakem Selçuk Dereli, Galatasaray’a olmayan bir korner ve olmayan bir penaltı ikram edince, Beşiktaş’ın alması gereken üç puan Galatasaray’a gitti.

TRABZON – BEŞiKTAŞ
BU maç hem hakem rezaletlerine, hem de siyahbeyaz bir efsanenin doğmasına tanıklık etti. Hakem Bülent Yıldırım, Rüştü’nün ceza sahası dışında göğsüyle uzaklaştırmasını, yardımcı hakemine uyarak kırmızı kartla cezalandırdı. Bobo kaleye geçti ve harikalar yarattı.

FENERBAHÇE – BEŞiKTAŞ
HAKEM hatalarının bini bir paraydı. Hakem İsmet Arzuman, her atağımızı uydurma bir düdükle kesti. “Gözlük” hareketi yapan Edu’yu affederken, bizden kartlarını esirgemedi. Higuain’in sayılmayan golünde Bobo’nun topa yükselmesine faul (!) diyerek yeni bir futbol kuralı yarattı.

Ezeli rakiplere yapılan kıyaklar

GALATASARAY
BASİT PENALTILAR…

Ç. RİZE karşılaşması 1-0 devam ederken hakem Kuddusi Müftüoğlu, Ayhan’ın “penaltılık” hareketine devam dedi. 2-2’lik Manisa maçında hakem Kamil Abitoğlu, Hakan Şükür’e yapılan harekete çok basit bir penaltı çaldı. Ankara maçında, düdüğü beklemeden atış yapan Lincoln’e ikinci sarı gösterilmedi.

KART YERİNE DEVAM!
DENİZLİ maçında hakem Bünyamin Gezer, son dakikada kendini yere bırakan Ümit Karan’ın pozisyonuna penaltı çaldı ve maç 2-1 kazanıldı. G.Antep maçının hakemi Yunus Yıldırım; Servet’in De Negris’i düşürmesine “devam” derken, uzatma dakikasında G.Saray’ın attığı bariz ofsayt golünü ise “geçerli” saydı.

FENERBAHÇE
OLMAYAN OFSAYT…

OFTAŞ maçında hakem Selçuk Dereli, Aureilo’ya yapılan penaltıyı süzemezken; 87’de ise olmayan bir ofsayt kararıyla OFTAŞ’ın golünü geçersiz saydı ve maç 1-1 sona erdi. Bursa maçının hakemi Hüseyin Göçek; Semih’in golündeki ince ofsaytı kaçırdı, Sinan Kaloğlu’na yapılan penaltıyı göremedi, maç 1-1 bitti.

SU ATMAK SERBEST!
A.GÜCÜ maçında F.Bahçe’nin iki net penaltısı verilmedi. Sarı-lacivertiler buna isyan ederken, Manisa maçında Lugano’nun ceza sahasında Dubrovnik’in üstüne çıkıp kafa vurmasına kimse ses çıkarmadı. Kayseri maçında Edu’nun kırmızısına kızanlar, Carlos’un hakeme su atmasına ise yorum bile yapmadılar.

Ancak böyle yenebilirdiniz

F.BAHÇE’YE karşı Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki üstünlüğümüz, gerek rakamlar, gerekse oyun anlamında herkes tarafından kabul gören bir gerçekti ki; F.Bahçe açık ara geride olmasını örtmek için, son derbiden önce yaptığı açıklamalarla haksız kazanç peşinde koştu ve istediğini elde etti. İsmet Arzuman ise F.Bahçe’den geri kalmayarak, iki puanımızı rakibimize hediye etti.