Beşimova görevinden azledildi

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı başkanlığında toplandı.

Türkmenbaşı, petrol ve doğalgazdan sorumlu bakana doğal gazın üretimini arttırmak ile ilgili projelerin hazırlanmasını talimat verdi. Ayrıca Türkmenbaşı Türkmen doğalgazının Çin’e satmak konusunu ele aldı. Bu ülkeye satılacak doğalgaz Amıderya’nın kıyılarından çıkarılacak. Türkmenbaşı Merkezi Bankası Başkanı C. Annaorazov’un dikkatini kurumdaki eksikliklere çekerek, bu olumsuzlukların banka yöneticileri nedeniyle ortaya çıktığını kaydetti.

Bu arada Türkmenbaşı Kültür ve Radyo-Tv Bakanı Maral Beşimova’nı görevini kötüye kullanması nedeniyle onu görevinden aldı. Beşimova milletin manevi ve kültürel gelişmesine istenilen seviyede önderlik etmeyi başarmadığını vurguladı. Beşimova’dan boşalan koltuğa Türkmenistan Kadınlar Derneği Başkanı Enebay Atayev’a atandı.

Atayev’in asıl mesleği doktorluktu. Atayeva 2002-2004 tarihleri arasında Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ahal İli Valisi olarak görev yapmıştı. Ayrıca toplantıya Türkmenistan’da faaliyet gösteren Fransuz ‘Buig’ Şirketinin Proje Müdürü Sharl Santer de iştirak etti. Bakanlar Kurulu’nda Fransiz Buig Şirketi ile işbirliği yapılaması konusunda değinildi.