Beşir Esad can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 70’i geçti

Suriye'de bugün Cuma namazı sonrası çıkan şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 70'i aştı.

Suriye'de bugün Cuma namazı sonrası çıkan şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 70'i aştı.
İnsan hakları gözlemcileri, başkent Şam'ın çevresindeki vilayetlerin yanı sıra Humus, Banyas, Dera gibi birçok kentte yapılan protestolara müdahale edildiğini, 70'den fazla kişinin öldüğünü, çok sayıda göstericinin de yaralandığını bildirdi.
Suriye yönetiminin, olağanüstü hal ve devlet güvenlik mahkemelerinin kaldırılması ile barışçıl gösterilere izin verilmesini kapsayan reform paketinden tatmin olmayan eylemciler, birçok şehirde sokaklara akın etti. Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, olağanüstü halin kaldırılmasını onaylamasının ardından protestocular, "Büyük Cuma" adını verdikleri günde bir araya gelerek özgürlük sloganları ile sokaklara döküldü. Çıkan olaylarda daha önce 25, ardından 49 olarak açıklanan ölü sayısının 70'i geçtiği ifade ediliyor.
Bu arada, ABD yönetimi Suriye'ye göstericilere karşı şiddet kullanımının durdurulması çağrısında bulundu. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, protestoculara yönelik şiddete başvurulmasından dolayı derin endişe duyduklarını belirterek, Şam yönetiminden şiddeti durdurmasını istedi. Sözcü, Suriye hükümetinin daha önce söz verdiği reform politikası doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini aktardı.