Beslenme ilerideki yaşamı etkiliyor

Okul çağında beslenmenin önemine değinen uzmanlar, bu dönemde yeterli ve dengeli gıda tüketmenin çocuğun derslerinde başarısını da etkileyeceği uyarısında bulunuyor

Okul, çocuk için yeni bir çevre sağlıyor ve bu da beslenmeye psikolojik, çevresel, sosyolojik ve hastalıklara bağlı bir boyut katıyor. Çocuk okulda farklı şeyler öğrenmeye başlıyor. Hayat boyu sürecek alışkanlıklar edinmeye devam ediyor.

BAŞARISINI ETKİLER

Bu dönemde yetersiz ve dengesiz beslenme çocukta büyüme ve gelişme problemlerine yol açar. Fiziksel olarak; boyunun uzaması , şişmanlık, zayıflık gibi etkenler oluşur. Zihinsel olarak; zeka gelişimi yavaşlar, eğitimde başarısız olur, sosyal uyumsuzluk yaşar. Genel sağlık problemleri açısından da; göz bozuklukları, kas sisteminin gelişiminde bozukluklar, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığı artar. Yetersiz beslenen çocuğun, anemi problemi artar, mide problemleri yaşanır, şeker hastalığı riski artar. Öğrenme hızı ve kapasitesi azalır. Dikkatini toplamada güçlük çeker. Bu dönemde yapılan hataların en büyüğünün öğün atlamak ve özellikle kahvaltı etmemek olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Öğün geçiştirme; daha çok fast-food ağırlıklı beslenme, yanına kola vb. içecekleri tercih etme oldukça zararlıdır” diyor.

AŞIRI PROTEİNDEN KAÇINILMALI

Uzmanlar, aşırı protein ağırlıklı beslenmenin, ileride kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttıracağını söylüyor. Boyda uzama kızlarda 16-18 yaş, erkeklerde 18- 20 yaşa kadar devam eder. Spor yapmak güçlü bir kemik yapısına sahip olmayı sağlar. Bunun yanında günlük beslenmemizde kalsiyumun tüketimi önem kazanır. En iyi kaynağı süt, yoğurt ve peynirdir. Bunun dışında yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, fındık, fıstık, susam, kuru baklagillerdir. 6- 10 yaş arası 1800- 2000 kalori; 2100- 2700 kaloriye kadar çıkılabilir. Bu dönem çocuklarda kilo problemi varsa diyete başlamadan önce sağlıklı beslenmeyi öğreterek kilo alımını durdurmak ilk hedeftir. Bu arada boy uzayacağı için kilo boya gider.