”Beşok Çetesi”nin liderine ağır hapis isteniyor

''Beşok Çetesi'' diye anılan grubun lideri olan Halit Esat Beşok için ağır hapis istendi.

İzmir’de ”Beşok Çetesi” adıyla ifade edilen grubun lideri olduğu öne sürülen Halit Esat Beşok için 4 kez müebbet ve 52 yıl hapis cezası istendi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu yargılanan 9 sanık ile avukatlar katıldı.

Cumhuriyet Savcısı İsmet Görür, sinema işletmecisi Yavuz Çamlıca’nın da aralarında bulunduğu 4 kişinin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan Halit Esat Beşok ve 29 sanık için hazırladığı mütalaayı mahkemeye sundu. Görür, mütalaasında Yavuz Çamlıca’nın şikayeti üzerine, Halit Esat Beşok, Erol Beşok ve Çetin Erniş’in, Balçova’daki Çınar Center’ın mülkiyetini ele geçirdiği iddiasıyla İzmir’de yargılandıklarını ve dava sürecinde Hazine’nin Çınar Center’a el koyduğunu belirtti.

Bunun üzerine Halit Esat Beşok’un, Yavuz Çamlıca’ya karşı silahlı suç örgütü kurduğu ve Çamlıca ile şoförü Enver Aktaş’ın 2 Şubat 2004’te, Yavuz Çamlıca’nın kardeşi Bülent Çamlıca ile koruması Ramadan Dinarlı’nın ise 13 Eylül 2004 tarihinde uğradıkları silahlı saldırılarda öldürüldüğü mütalaada kaydedildi.

9 sayfalık mütalaanın sonunda, Halit Esat Beşok’un, Yavuz Çamlıca, Bülent Çamlıca, Enver Aktaş ve Ramadan Dinarlı’nın öldürülmesinin planlayıcısı ve azmettiricisi olduğu iddiasıyla 4 kez müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Sanığın ayrıca, çetenin tetikçisi olduğu iddia edilen ve Beşoklar ile anlaşmazlığa düştüğü belirtilen Ali Gönül’ü ceza evinde şişleyerek öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla 20 yıl, Ali Gönül, Sabri Gönül ve Cengiz Kalındamar’ı tehdit ettiği iddiasıyla 15 yıl, silahlı örgüt kurmak suçundan 9 yıl, sahte nüfus cüzdanı kullanmak suçundan 5 yıl, ceza evinde şiş bulundurmak suçundan da 3 yıl hapisle cezalandırılması talep edildi. Mütalaada, Beşok’un kardeşi Erol Beşok’un da örgüt lideri olmak, ceza evinde Ali Gönül’ün öldürülmesine teşebbüs ve Sabri Gönül’ün yaralanması eyleminin azmettiricisi olmak suçlarından cezalandırılması istendi.

Öldürme olaylarına karıştıkları ve örgüt üyesi oldukları öne sürülen diğer tutuklu sanıklar Turan Doğan, Ali Gönül, Gürcan Çatmataş ve Cengiz Kalındamar’ın 4’er kez, Ömer Özel, Kadir Öztürk ve Sabri Gönül’ün de 2’şer kez müebbet hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan 6’sının örgüt üyesi olmak suçundan cezalandırılmaları, 15’inin ise beraatı istendi.

Sanık avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre talep etti.
Mahkeme heyeti, 9 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

OLAY

Yavuz Çamlıca ile şoförü Enver Aktaş, İnciraltı Bahçelerarası mevkisinde 2 Şubat 2004’te, Yavuz Çamlıca’nın kardeşi Bülent Çamlıca ile koruması Ramadan Dindarlı ise 13 Eylül’de uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmüştü.

İzmir ve Antalya’da düzenlenen operasyonlarda, olayla ilgili olarak yakalanan Halit Esat Beşok’a aralarında bulunduğu 30 sanık gözaltına alınmıştı. Yakalanan kişiler hakkında, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın yanı sıra ”çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak” suçundan 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve ”Bülent Çamlıca ile korumasının öldürülmesi” olayıyla ilgili Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.
Her 2 mahkeme de görevsizlik kararı vererek, dosyayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Sanıklar, Çamlıca kardeşlerle 2 korumayı öldürdükleri ve çıkar amaçlı suç örgütü oluşturdukları iddiasıyla, 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.