Beşşar Esed ve Sisi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gidecekler

Tulip Forum, Suriye'deki Beşşar Esed yönetiminin ve Mısır darbe yönetimin insanlığa karşı işlediği suçların araştırılıp tüm sorumluların cezalandırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne, suç duyurusunda bulunacağını, Federal Almanya Cumhuriyet Şansölyeliği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne ise yazılı münacatta bulunacağını duyurdu.

Tulip Forum, Suriye’deki Beşşar Esed yönetiminin ve Mısır darbe yönetimin insanlığa karşı işlediği suçların araştırılıp tüm sorumluların cezalandırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, suç duyurusunda bulunacağını, Federal Almanya Cumhuriyet Şansölyeliği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne ise yazılı münacatta bulunacağını duyurdu.

Tulip Forum Fatih Saraçhane Parkı’nda düzenlediği basın açıklamasıyla, Suriye’deki Beşşar Esed yönetiminin ve Mısır darbe yönetimin insanlığa karşı işlediği suçların araştırılıp tüm sorumluların cezalandırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, suç duyurusunda bulunacağını, Federal Almanya Cumhuriyet Şansölyeliği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne ise yazılı münacatta bulunacağını duyurdu. Tulip Forum adına basın açıklamasını İsrafil Kahraman yaptı. Tulip Forum olarak Mısır Arap Cumhuriyeti’nde insanlığa karşı bütün dünya halklarının gözü önünde işlenen suçlar karşısında sessiz kalmayacaklarını söyleyen Karaman, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığına suç duyurusunda bulunmaya karar verdiklerini ifade etti. Kahraman şu basın açıklamasını okudu; Mısır’da masum, savunmasız insanlara karşı hedef gözetmeksizin ateş açılarak yapılan katliamların ‘insanlığa karşı işlenmiş suçlar’ olarak cezalandırılması için tarafımızdan yazılı olarak 2 Eylül 2013 tarihinde Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığına suç duyurusunda bulunup soruşturma başlatılabilecektir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne insan hakları ve demokrasi konusunda duyarlılığını her fırsatta öne çıkaran Federal Almanya Cumhuriyet’inden Mısır’da General Sisi ve arkadaşları tarafından işlenen insanlığa karşı suçlara ilişkin olarak ihbar bulunmasını ve dava açılmasını talep ediyoruz. Bu amaçla 3 Eylül 2013 tarihinde Almanya Şansölyeliği’ne yazılı münacatta bulanacağız. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Mısır’da General Sisi ve arkadaşları tarafından insanlığa karşı işlenen suçlar ile ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığı nezdinde gerekli soruşturmanın başlatılması için hareket geçmesini talep ediyoruz. Bu amaçla 4 Eylül 2013 tarihinde BM Bürüksel Temsilciliği’ne yazılı münacatta bulanacağız.”

İsrafil Kahraman, Mısır’la alakalı yazmış oldukları suç duyurusu dilekçesinin aynısını Beşaar Esad’la ilgili olarak da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne vereceklerini sözlerine ekledi. Kahraman, “Suç işleyen canilerin cezalandırılması için kurulmuş olan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Karaman, başvuru sürecinde Türkiye’nin başvuruları Birleşmiş Milletler ve uluslararası diplomatik çevrelerde takibini yapmasını talep etti.