Beyaz eşyada elektrik çarpacak

Enerji Bakanı Güler açıkladı: "Enerji Verimliliği Yasası çıkınca Türkiye elektrik tüketiminde yıllık yüzde 30, yani 3 milyar dolar tasarruf edecek."

Bu iyi haber… Ama bir de kötü haber var. Beyaz eşyadan, küçük ev aletlerine, hatta ampule kadar tüm cihazlar değişecek. Hepsi, az elektrik harcayan A ve B sınıfı olacak

Bakan Hilmi Güler, koltuğa oturduğu dönemden bugüne kadarki 4.5 yıllık dönemle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. İcraatlarını anlattı. Ama en çarpıcı açıklaması enerji tasarrufuyla ilgili oldu. 2009’da Türkiye’de enerji darboğazı olacağı iddialarına değinen Güler, “2009’da enerji darboğazı olmayacak diyemeyiz. Bu konuda yatırımları hızlandırmamız gerekiyor. Enerjide tasarruf şart. Bu konuda hayati önem taşıyan Enerji Verimliliği Yasa Tasarısı komisyondan geçti. Genel Kurul’da görüşülecek. Bu yasa çıkarsa, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, aydınlatma ürünlerinin, üretim şekilleri değişecek. Üretim hatları yeniden düzenlenecek. Enerji verimliliği oluşturacağız. Yüzde 30 verim sağlarsak, 2 tane Atatürk Barajı yapmış olacağız” dedi.

ÜRETİM YENİLENECEK

Yasanın Meclis’ten geçmesiyle yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayan Güler, “Enerji Verimliliği Yasası ile ampul imalatından buzdolabı imalatına kadar her şey yeniden ele alınacak. Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, ocak gibi ev aletlerinin belli enerji tüketimi var. Yeni kanunla C sınıfının altında elektrik tüketen beyaz eşyalar artık üretilemeyecek. A ya da B sınıfı elektrik tüketen buzdolabı olmak zorunda olacak. Kısacası mevcut beyaz eşyalar değişecek. Toplumda enerji bilinci oluşturmayı hedefledik. Enerjiyi gündelik hayatta daha kolay algılanabilir hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

CESARETLİ ADIMLAR ATTIK

Hiçbir iktidar döneminde cesaret edilemeyen kararları tek tek uyguladık. Tehdit değil ama baskı aldım. Ama burada önemli olan sizin kararlılığınızdır. Detaya girmiyorum. Bazılarının hukuki süreçleri devam ediyor. Görevde olduğumuz sürede, eksiğimiz değil fazlamız oldu. Hesapta olmayan projeleri devreye soktuk. Bunların en önemlisi Bakü-Tiflis- Ceyhan boru hattıydı. 100 yılın projesini sıkı takip etmeseydik, 1.5-2 yıl sonra ancak biterdi. Biz riskler aldık, cesaretli kararlar aldık. Eğer biz klasik bakanlık gibi işleri sürdürseydik, bunlar bitmezdi. Hayati kararları almaktan çekinmedik. ÇEAŞ-Kepez dahil olmak üzere önemli işler yaptık. Petrol piyasasını libare ettik. Mobil santralleri durdurduk. Bir enerji türünden bir başkasına geçişte pek çok grup etkileniyor. Lobiler hemen harekete geçiyor. Biz burada stratejik kararlar aldık. Doğalgaz anlaşmalarında yaptığımız indirimler, başta Turusgas meselesi olmak üzere çok önemli radikal kararlardı. Yani 3 ayrı fiyattan alınan gazı tek fiyata indirmek önemli adımlardır. Enerji hukuku konusunda Türkiye önemli bir aktör olma durumuna geldi. En önemli kazancımız, uluslararası projelerde kazandığımız büyük tecrübeler. Geçtiğimiz günlerde 12 kişilik ABD heyeti geldi. Görüşmelerde, AB ülkelerinin ihtiyaçlarının Türkiye üzerinden karşılanması önemli bir unsur olarak öne çıktı. Biz bu unsuru ülke çıkarlarımız ve gelecek vizyonumuzla birleştirerek geliştiriyoruz. Bunun içinde Hazar geçişi var. Irak konusu var. Aynı zamanda da AB’nin ilişkisini sürdürdüğü, bizim komşu olduğumuz ülkeler var.

BOTAŞ’IN BAŞARILARI…

Burada önemli olan Türkiye transit ülke mi olacak, transit artı terminal ülke mi olacak noktasıdır. Bunu çözmeye çalışıyoruz. BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne atama yapılması için girişimde bulunduk, geri döndü. Ama Başbakanlık’tan değil. Bu karar Cumhurbaşkanımızın takdiridir. BOTAŞ dünyanın sayılı şirketlerinden birisi oldu. Hem BTC’yi, hem Şahdeniz’i, hem Güneydoğu Avrupa hattını yürütüp bitireceksiniz… Doğalgaz kullanan il sayısını 9’dan 43’e, bu yıl da 60’a çıkacaksınız. Hem denetimlere, yanlış değerlendirmelere, dedikodulara karşı mücadele edeceksiniz, hem de dürüst bir yönetim tarzı yürüteceksiniz. Bu iş dışarıdan göründüğü gibi kolay değil.