‘Beyaz et nasıl yenilmeli’

Tavşanlı'da yumurta tavukçuluğuyla uğraşan üreticiler, son günlerde görülen kuş gribi vakaları karşısında beyaz et ve yumurta sektörünün sıkıntıya düştüğünü açıkladı.

gelişen olaylar karşısında kontrol altında bulunan beyaz et ve yumurta sektöründe çökme noktasına gelindiği belirtiliyor.Tavşanlı’da tavukçulukla uğraşan 25 iş adamı olduğunu belirten Kemal Özkul isimli müteşebbis, tüketimi durma noktasına gelen yumurta ve beyaz et sektöründe çalışan sadece ilçede bin kişi bulunduğunu kaydetti. Markalı, kontrolleri yapılmış beyaz et ve yumurtaların tüketilmesinde sağlık açısından bir sorun yaşanmayacağını kaydeden Özkul, kamuoyunun halkın bu ürünleri nasıl tüketmesi gerektiği üzerinde durması gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber programları ve açık oturumların tavuk ve tavuk ürünlerinin tüketilmesiyle kuş gribine yakalanacağı şeklinde halk üzerinde olumsuz bir etkide bulunduğunu kaydeden Özkul, halkı hastalıkla korkutmak yerine bu hastalığın hangi koşullarda insanlara geçtiği hakkında bilgiler verilmesini istedi. Hastalık karşısında beyaz et ve yumurta hakkında halk üzerinde olumsuz bir etkinin bırakıldığını söylen Özkul, evlerde bilinçsizce yapılan tavukçuluk gibi kontrol altında bulunan kümes hayvanlarının insanlar için tehlike oluşturmayacağını ifade etti.

Yumurta ve tavuk tüketiminin yüzde 80 azaldığını söyleyen Özkul, ayda 10 bin karton yumurta satarken bugün artık bu rakamın ayda sadece bin 200 kartona kadar gerilediğini ifade etti. Satış düşmesine karşın hala 10 bin karton yumurta ürettiğini ifade eden Özkul, “Tavukları imha etmek kanunen yasak, bedava alın diyorum, alan da olmuyor, tavuklara yem vermesem açlıktan ölse vicdanım rahat değil, açık araziye saldığımda hastalıktan etkileneceğini düşünüyorum” diyerek çaresiz tavuklara yem almak zorunda olduğunu ifade etti. Kümeslerinde 30 bin tavuk bulunduğunu söyleyen Özkul, yumurta ve beyaz et konusunda halkın bilinçlendirilmesinin sektörü kurtaracak bir yaklaşım olduğunu kaydetti.