Beyaz et sektörünün vergi ödeme süreleri uzatıldı

Maliye Bakanlığı, kuş gribi sebebiyle bazı beyanname ve vergi ödeme sürelerini uzattı.

Balıkesir Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, birçok yerde görülen kuş gribi sebebiyle kanatlı hayvan et ve yumurta üreticisi mükelleflerin durumunun değerlendirildiği belirtildi.
Hastalığın mucbir sebep olarak kabul edildiği ve 3 Ocak’tan 3 Nisan’a kadar mucbir sebep hali sebebiyle süre olarak kabul edildiği bildirildi. 20 Ocak tarihine kadar yatması gereken Aralık 2005 dönemine ait stopaj vergisine ilişkin muhtasar ve KDV beyannamelerinin 21 Nisan’a ertelendiği açıklamada, Ocak-Şubat-Mart 2006 dönemine ait stopaj vergisine ilişkin muhtasar ve KDV beyannamelerinin 23 Nisan’dan 24 Nisan’a uzatıldığı kaydedildi. 2005 yılına ait 15 Şubat ve 15 Mart tarihlerinde ödenmesi gereken gelir vergisi beyannamelerinin 15 Nisan yerine 18 Nisan tarihine uzatıldığı ifade edilen açıklamada, 10 Mayıs 2006’da ödenmesi gereken yılın birinci geçici vergi beyannamelerinin 13 Mayıs’a kadar ödenebileceği aktarıldı.
Açıklamada, mucbir sebep hali nedeniyle uzayan sürelerin sonunda verilecek beyannamelere ilişkin vergilerin ödenme süresinin 3 Temmuz 2006 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Beyannamelere ilişkin tahakkuk ettirilen vergilerin de 3 Temmuz’a kadar ödenebileceği ifade edildi.