Beyaz et üreticileri perperişan

Sakarya'da yapılan bölgesel kuş giribi zirvesine katılan beyaz et sektör temsilcileri, kuş gribi konusunda sektörün çökme noktasına gelmesinde basının büyük rol oynadığını savundu.

Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Ticaret Borsası tarafından düzenlenen bölgesel kuş gribi zirvesi, ATSO toplantı salonunda yapıldı. ATSO Başkanı Erol Öztürk ve Ticaret Borsası Başkanı Cahit Kılıç’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya Bilecik, Kocaeli, Düzce, Gebze, Bolu ve Sakarya Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Başkanları, entegre tesislerinin yöneticileri ve beyaz et yetiştiricileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Erol Öztürk, kuş gribi sebebiyle sektörün büyük bir kayıp içinde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin yüzde 15 oranında ki beyaz et üretiminin Sakarya bölgesinde karşılandığını ve Sakarya’da 2 bin civarında üretici ve yetiştirici bulunduğunu belirten Öztürk, bu tesislerin yatırım tutarının ise 220 milyon doları bulduğunu kaydetti. Sakarya’nın ayda 50 milyon YTL beyaz et üretiminden girdi sağladığını vurgulayan Öztürk, 30 bin civarında insanın bu sektörden geçimini sağladığını ifade etti.

Toplantıda Sakarya’nın en büyük entegre tesisi olan Şen Piliş Gıda Sanayi A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim Burhan Ünlü, kuş gribiyle ilgili geniş bilgi verdi. Bu güne kadar hiçbir entegre tesisinde kuş gribi vakasının görülmediğini ve bu tesislerdeki beyaz etin rahatlıkla tüketilebileceğini dile getiren Ünlü, ancak basının yanlış yönlendirmesi sebebiyle sektörün büyük bir yara aldığını kaydetti. Ünlü, kuş gribinden önce günde 300 bin ton beyaz et satışı gerçekleştirdiklerini belirterek, şimdi bu rakamın sadece 3 bin tona düştüğünü söyledi. Dünya’da bu güne kadar bir çok ülkede kuş gribi vakası görüldüğünü dile getiren Ünlü, ancak hiçbir ülkede basının bu şekilde hareket etmediğini belirtti. Komşumuz Yunanistan’da da kuş gribi vakasının görüldüğünü kaydeden Ünlü, “Ancak biz Yunan basınında bir tek fotoğraf ve yazı görmedik. Sektörleri etkilenmedi. Ama Türkiye’de kuş gribi haberleri sürekli devam ediyor. Kim sorumlu gazetecilik, kim sorumsuz gazetecilik yapıyor bunu görüyoruz. Sektörün bu hale gelmesinde basının da rolü büyük. Hiç bir entegre tesisinde kuş giribi görülmemesine rağmen konuyla ilgili haberlerde entegre tesis görüntülerinin yer alması tüketicide ‘bu eti tüketme’ şeklinde algılandı. ” diye konuştu.

Sakarya Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı Vedat Özer, Türkiye’de 3 milyar dolar cirosu olan ve 2 milyon insanın direk geçimini sağladığı sektörün bu hale gelmesinde yanlış bilgilendirmenin büyük bir payı olduğunu kaydetti. Yanlış bilgilendirme sonucu sektörün çökme noktasına geldiğini savunan Özer, şöyle konuştu “Şimdi bunun vebalini kim üstlenecek. ABD Başkanı Bush Irak’ı işgali sonrasında kitle imha silahları bulamadı. Yanlışlıkla bir ülke işgal edildi. Şimdi aynı şey bizde tavuk sektöründe yaşanıyor. Yanlış bilgilendirme sektörü batırıyor. Bu işten ekmek yiyen milyonlarca insan işsizlik ve yoklukla karşı karşıya bırakılıyor. Yapılması gereken şey halkı aydınlatarak beyaz etin yeniden tüketilmesini sağlamaktır.”

Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar, basının tehlikeyi çok abarttığını ve hiçbir entegre tesiste kuş gribi olmamasına rağmen entegre tesislerinde zan altında kaldığını ve halkın tavuk tüketmediğini söyledi. Toplantıda sektörün sorunlarını dile getiren yöneticiler, hükümet tarafından sektöre yapılan yardımın yeterli olmadığını dile getirdiler. Zirve sonunda sektöre yönelik sorunlar ve çözüm yolları kamuoyuna açıklanacak.