Beyaz örtü hangi köy yollarını kapattı?

Kastamonu'da 268, Trabzon'da 185, Düzce'de 168 ve Manisa'da 4 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Kastamonu’da 268, Trabzon’da 185, Düzce’de 168 ve Manisa’da 4 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kastamonu İl Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kar nedeniyle bazı köy yollarının ulaşıma kapandığı belirtildi. İnebolu’da 74, Cide’de 50, Bozkurt’ta 31,Şenpazar’da 20, Doğanyurt’ta 18, Küre’de 16, Pınarbaşı’nda 15, Azdavay’da 11, Abana’da 8, Daday ve İhsangazi’de 7, Ağlı’da 6, Seydiler’de 5 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Öte yandan, Kastamonu’yu Ankara’ya ve İstanbul’a bağlayan kara yollarında da trafikte zaman zaman aksamalar yaşandığı öğrenildi.

-TRABZON

Trabzon Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezine bağlı 5 köy yolu ile Akçaabat’ta 3, Araklı’da 6, Arsin’de 8, Beşikdüzü’nde 7, Çarşıbaşı’nda 7, Çaykara’da 11, Dernekpazarı’nda 3, Düzköy’de 2, Hayrat’ta 8, Köprübaşı’nda 4, Maçka’da 41, Of’ta 10, Sürmene’de 11, Şalpazarı’nda 23, Tonya’da 15, Vakfıkebir’de 13, Yomra’da 8 olmak üzere toplam 185 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Kapanan 185 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğü ifade edilen açıklamada, kapanan yolların toplam uzunluğunun bin 574 kilometre olduğu kaydedildi.

Açıklamada, yol açma çalışmalarının, 54 ekip ile 38 greyder ve 16 lastik yükleyici araç ile sürdürüldüğü bildirildi.

-DÜZCE

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğünün 38 iş makinesiyle il genelinde köy yollarını açma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı dolayısıyla kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı, 20 köy yolunun da ulaşıma kapandığı ifade edildi.

Trafik ekipleri, öğle saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle zincir takmayan araçların, Kaynaşlı D-100 Karayolu Bolu Dağı Ankara ve İstanbul istikametlerinde ilerlemelerine izin vermiyor.

Kaynaşlı Kaymakamlığına bağlı Kaynaşlı ilçesi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ekipleri, kapanan yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyorlar.

-MANİSA

Manisa’nın Soma ilçesi Kaymakamı Abdülkadir Karataş, sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Soma’ya bağlı Karacahisar, Büyük Işıklar, Söğütçük ve Koyundere köyü yollarının ulaşıma kapandığını belirtti.

Manisa İl Özel İdaresinden gelen 2 greyderin yolları açma çalışmalarına başladığını ifade eden Kaymakam Karataş, şöyle dedi:

”Dört köyümüzde çok büyük bir sıkıntı yok. Yağcılı köyünde 3 gündür elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Greyderler, TEDAŞ ekibini de alıp köye gidecekler. Köy yollarımız kısa sürede açılacak. Don olabileceği için araç sürücülerine mutlaka araçlarında zincir bulundurmalarını öneriyoruz. Üreticilerimizi de dona karşı uyarıyoruz.”

Manisa İl Özel İdaresi Genel Sekterliği yetkilileri de yol ulaşım ekiplerinin kar yağışının devam edeceği beklentisiyle 15 greyder, 39 kişilik yönetici, operatör ve şoför ile 24 saat görev yapacak şekilde nöbet tuttuğunu bildirdi.

Soma ve Kırkağaç ilçelerindeki kar yağışı nedeniyle bu bölgeye ekiplerin yönlendirildiği kaydedildi.

Yetkililer, ilçe ve beldelerdeki belediyelerle kendi ekiplerinin karla mücadele için ortak çalışma yürüttüğünü, Soma ilçesindeki 4 köy yolunun kısa sürede açılacağını kaydetti.