Beyaz şapkalı hackerlar internette suçlu yakalıyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, internet yoluyla işlenen suçların artması üzerine İnternet ve Bilişim Suçları Birimi kurdu.

Yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) yürürlüğe girmesiyle birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk bilişim suçları birimini kurdu. İnternet yoluyla insan ticareti, çocuk pornosu, müstehcen görüntüler, tehdit, şantaj, hakaret, kişisel verilerin çalınması, özel hayata müdahale ve kumar olaylarının aydınlatılmasıyla bilişim suçları birimi ilgilenmeye başladı. Daha önceleri Bilgi İşlem Merkezleri’nde incelenen bilişim suçları, herhangi bir ilerleme kaydedilememesi üzerine İnternet ve Bilişim Suçları Birimi kurulmasını zorunlu kıldı.

Yaklaşık 2 ay önce kurulan Bilişim Suçları Birimi, Yeni TCK’nın 226 ve 80’inci maddeleri gereğince savcılık izniyle internet yoluyla işlenen 6 gasp, 5 dolandırıcılık, 6 hırsızlık 1 cinayet ve 4 ahlak olayını aydınlattı. Toplam 7 personelin görev yaptığı birime, iyi bilgisayar kullanabilen ve teknik bilgisi yüksek polisler seçiliyor. Bilişim Suçları Birimi, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren her birime bilişim desteği de sağlıyor. Suçluların kimliklerini ve yerini özel bir programla tespit eden beyaz şapkalı hackerlar, yeri geldiğinde operasyon da düzenliyor. Operasyonla ele geçirilen bilgisayarlar inceleniyor, silinmiş bilgiler yeniden geri getiriliyor ve maillerdeki suç unsuru bilgiler taranıyor. Herhangi bir suç olayına rastlanıldığında ise suçlu ve suçlular hakkında yasal işlem yapılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren İnternet ve Bilişim Suçları Birim Amiri Dinçer Ay, vatandaşların bir çoğunun internetten bilgi ve program indirirken suç işlediğinin farkında olmadığını söyledi. Vatandaşları internetin yüzde yüz güvenli olmadığı konusunda da uyaran Ay, şunları kaydetti; “Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için önemli bilgilerini internette kullanmamalarını istiyoruz. Chat yoluyla tanıştıkları kişilere kesinlikle ailevi ve özel bilgilerini vermemeliler.”