Beyaz Saray baskınını Cumhurbaşkanı Bakiyev durdurdu

Kırgızistan'da milletvekilli adaylığı Merkez Seçim Komitesi tarafından adaylığı iptal edilen Rısbek Akmatbayev'in taraftarları bugün Alatoo meydanında eylem yaptı.

Akmatbayev’in adaylığının iptalinde tek suçlu olarak Başbakan Feliks Kulov’u gösteren eylemciler “Kulov istifa etsin” , “Akmatbayev bizim vekilimiz” şeklinde sloganlar attı.

Akmatbayev’in aday olduğu Balıkçı seçim bölgesinden gelen ve çevreden toplanan 2 bine yakın gösterici Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve Başbakanı Feliks Kulov’un yanlarına gelerek açıklama yapmasını istedi.

Beyaz Saray önünde alınan tedbirler ile kuş uçurtmayan Kırgız emniyeti, eylemcilere karşı güç kullanmadı. Adayları Akmatbayev’in Cuma namazı için camiye gitmesinin ardından fırsat bulan eylemciler öğle yemeğini Beyaz Saray önünde yediler. Uzun bir bekleyişin ardından “Balıkçı” seçim bölgesinden gelen eylemcilerin yanına gelerek açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Bakiyev, Akmatbayev’in adaylık durumunun mahkeme tarafından gözden geçireleceğini ifade ederek, seçmenleri sabırlı olmaya davet etti.

Bakiyev’in ayrılmasının ardından yandaşlarına hitap eden Rısbek Akmatbayev, mahkeme sonucunu bekleyeceklerini belirtti. Akmatbayev ülkenin gelişmesi ve adaletli yönetim için Beyaz Saray önünde dua etti ve Kur’an okuttu. Akmatbayev, taraftarlarından tatsız olaylara karışmamalarını talep ederek dağılmalarını istedi.

Gösteri nedeniyle Beyaz Saray ve Başkan Çüy Caddesi üzerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Takviye kuvvetlerle emniyeti güçlendiren hükümet, geçen seneki gibi bir Beyaz Saray baskını yaşanmasına engel oldu.

Rısbek Akmatbayev, Kırgız parlamentosu (Cogorku Keneşte) milletvekili olan ve geçtiğimiz aylarda bir hapishane ziyaretinde çıkan çatışma sonrası hayatını kaybeden ağabeyi Tınıçbek Akmatbayev’den boşalan sandalye için aday olmuştu.