Beyaz Saray Rumi Forum’un teklifi ile bir ilki gerçekleştirdi

Her yıl Ramazan ayında ABD'nin önde gelen Müslüman toplum temsilcileri ile farklı inançlara mensup liderleri ağırlayan Beyaz Saray, ilk kez bir Kurban Bayramı kutlamasına ev sahipliği yaptı.

Her yıl Ramazan ayında ABD’nin önde gelen Müslüman toplum temsilcileri ile farklı inançlara mensup liderleri ağırlayan Beyaz Saray, ilk kez bir Kurban Bayramı kutlamasına ev sahipliği yaptı. Programın organize edilmesine büyük katkısı olan Rumi Forum, davetlilere sunulan yemeklerin de sponsoru oldu.

Onursal başkanlığını Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yaptığı Washington merkezli Rumi Forum, Beyaz Saray’ın bir ilki gerçekleştirmesine vesile oldu. Beyaz Saray halkla ilişkiler ofisi yetkilileri, 15 yıllık saygın dernekten gelen teklif ile ilk kez Kurban Bayramı’na özel bir kutlama programı düzenlendi.

Basına kapalı programa sadece özel davetli konuklar kabul edildi. ABD’nin önde gelen dini toplum temsilcilerinin yanında Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve farklı kamu kuruluşlarından da isimler davetliler arasında yer aldı. Teklifin sahibi Rumi Forum, aynı zamanda 60’a yakın davetlinin katıldığı kutlama programının organize edilmesine de önemli katkıda bulundu.

Kurban Bayramı’nın Müslümanlar için öneminin anlatılmasının yanında, diyalog ve hoşgörü mesajlarının verildiği programın açılış konuşmalarını Beyaz Saray Halkla İlişkiler Ofisi Direktör Yardımcısı Ashley Allison ile Rumi Forum Başkanı Emre Çelik yaptı. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Emre Çelik, programda Rumi Forum’un faaliyetlerinin yanında dinler arası diyaloğun önemine vurgu yapan bir konuşma yaptığını söyledi.

Kurban Bayramı programının gerçekleşmesindeki sürece değinen Çelik, yetkililerin Beyaz Saray’ı farklı topluluklara açmak adına çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Çelik, “Kendilerine bu konuda yardımcı olmak istedik. Kurban Bayramı vesilesiyle böyle bir fikirde bulunduk.” şeklinde konuştu. Rumi Forum’un dinlerarası diyalog misyonunu hatırlatan Çelik, yetkililere sadece Müslümanların değil, farklı kültür ve dinden isimlerin katılacağı zengin bir program olmasını da teklif ettiklerini söyledi. Çelik, “Tekliflerimizi memnuniyetle karşıladılar. Biz ayrıca programda ikram edilecek yemeklere de sponsor olabileceğimizi söyledik. Sonuç olarak böyle bir proje ortaya çıkmış oldu.” ifadelerini kullandı. Çelik, Beyaz Saray’a böyle bir programda yardımcı olmak ve Türk kültürünü temsil etmekten büyük gurur duyduklarını dile getirdi.

Beyaz Saray yetkililerinin program dolayısıyla ciddi takdir ve teşekkürlerini aldıklarını sözlerine ekleyen Emre Çelik, “Kendileri bundan sonra da bu tür program tekliflerine açık olduklarını ifade ettiler.” dedi.

Farklı dini toplum temsilcilerinin de konuşmalar yaptığı program, Beyaz Saray İnanç Temelli ve Mahalli İlişkiler Ofisi’nden Melissa Roger’ın kapanış konuşmasının ardından sona erdi.
CİHAN