Beyazıt’ta karikatür eylemi

Bazı Avrupa ülkelerinin yayın organlarında yayınlanan Hz.Muhammed'e hakaret içeren karikatürler, Beyazıt Meydanı'nda binlerce kişi tarafından protesto edildi.

İnsanı Yardım Vakfı (İHH), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişilik grup, Beyazıt Meydanı’nda toplandı. Çevik kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemi altında meydanda toplanan gruplar, sık sık tekbir getirdi. Ellerinde ‘Herşeyimiz sana feda olsun ya Muhammed’,’Hz.Muhammed ordusu canların korkusu’,’Peygamber mü’minler için kendi canlarından evladır’ şeklinde pankart taşıyan grup, ‘Peygambere uzanan eller kırılsın’,’Uyan diren özgürleş’ şeklinde sık sık slogan attı. Bu arada, karanfil dağıtılan gruba hoparlörlerle sık sık provakasyonlara uyulmaması çağrısı yapıldı.

Grup adına MAZLUMDER Genel Başkanı Cevat Özkaya basın açıklaması yaptı. Danimarka, Norveç ve Fransa başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin yayın organlarında Hz.Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanması tüm İslam aleminde infiale yol açtığını belirten Cevat Özkaya, “Düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi yaldızlı kavramların arkasına sığınarak Müslümanların islami değerlerine saldıran batılı zihin, aslında hiçbir dini inanç ve kutsal değer tanımayan bir zihindir. Bizler, duyarlı insanlar olarak, bu çarpık zihniyeti lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, güneşin balçıkla sıvanamayacağını ifade eden Özkaya, “Aziz peygamberimize en küçük bir lekenin sürülemeyeceğini tüm cihana haykırıyor, tüm insanlığı o kutlu elçiyi ve getirdiği mesajı anlamaya davet ediyoruz.” dedi.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise, vatandaşları provakasyonlara gelmemeleri konusunda uyardı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından bir grup, getirdikleri Danimarka bayrağını yakmak istedi, ancak yağmur nedeniyle ıslanan bayrak yakılamadı.

Grup, polisin güvenlik önlemi altında tekbirler getirerek olaysız şekilde dağıldı.