Beyazsaray’dan yalanlama…

Beyaz Saray'dan, ABD'nin İsrail ile "Hamas'ı devirmenin yollarını görüştüğü" iddialarına yalanlama geldi.

New York Times’ın bugün manşetten verdiği haber karşısında şaşkınlık yaşadıklarını ifade eden McCormack, bu konuda İsrail ya da Ortadoğu Dörtlüsü ile de herhangi bir görüşmenin sözkonusu olmadığını kaydetti. McCormack, ABD’nin ve Ortadoğu Dörtlüsü’nün, Hamas’tan İsrail’i tanıması, terörden vazgeçmesi ve İsrail ile Filistin arasında önceden imzalanan anlaşmaları kabul etmesini istediğini tekrarladı.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan da, McCormack’in açıklamasını tekrar ederek “böyle bir plan yok” dedi.

New York Times gazetesi bugünkü haberinde, ”ABD ve İsrail’in, Hamas’ı istikrarsızlaştırmanı görüştüğünü iddia etmişti. Gazete, ismi açıklanmayan İsrailli yetkililer ve Batılı diplomatlara dayandırarak verdiği haberde, bu arayışın amacının, Filistin Yönetimi’ni parasal imkan ve uluslararası bağlantılardan mahrum bırakarak, Filistin lideri Mahmud Abbas’ı birkaç ay içide yeni seçimlerin yapılması için çağrıda bulunmaya zorlamak olduğunu belirtmişti.

New York Times’da yayınlanan haberle ilgili açıklama yapan Hamas sözcüsü Muşir El Masri, ”Bu, Amerikalıların sabah akşam çağrısını yaptıkları demokratik sürecin bir reddidir” diye konuşmuştu.

Bu tür bir çabanın bir müdahale ve halkın topluca cezalandırılması olduğunu kaydeden Masri, halkın demokratik süreci şeffaf ve dürüst bir şekilde yerine getirdiğini ifade etti. El Masri, bu çabalarla mücadele için güçlü bir İslami ve Arap tavrına gerek olduğunu vurgulamıştı.