Beyin ölümü gerçeklestikten sonra organlari bagislanan kisi 3 hastayi kurtardi

''Yeniden dogmus gibiyim.'' diyen 18 yasindaki Usakli Alp Gürkan ile. ''Bundan sonra hayata daha umutlu bakacagim.'' diyen 32 yasindaki Balikesirli Fatma Gökdere'nin ortak özelligi, geçen cumartesi gününe kadar böbrek hastasi olmalari.

Su anda hastanede yataklarinda istirahat eden 2 hasta, güzel günlerin hayalini kuruyor. Organlari bagislanan M.E.S.’nin ise 2 böbreginin yanisira karacigeri de bir hastaya sifa kaynagi oldu.

2 hastanin diyalizden kurtulus hikayesi söyle: M.E.S., Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tip Fakültesi’nde yogun bakimindayken 21 Kasim’da Izmir Özel Kent Hastanesi’ne sevk edildi. 25 Kasim’a kadar yogun bakim ünitesinde kalan hastanin bu tarihte beyin ölümü gerçeklesti. Yakinlari, hastane yetkilileri tarafindan organlarin bagislanmasi için ikna edildi. Bunun için çesitli tahliller yapildi ve sonuçta böbreklerle karacigerin nakledilebilecegine karar verildi. Daha sonra 2 böbrek için 5 aday üzerinde de tahliller yapildi. 2 hasta için uygunluga karar verilerek 26 Kasim’da nakil gerçeklestirildi. Karaciger ise Istanbul’da özel bir hastaneye gönderildi.

Böbrek nakledilen hastalardan biri olan Fatma Gökdere, 3 yildir diyalize giriyordu. Esi tarafindan da terk edilen Gökdere’ye bugüne kadar babasi bakmis. Börek nakli yapilacagi zaman çok mutlu olan Gökdere, hiçbir zaman umudunu kaybetmedigini belirterek, ”Bundan sonra hayata daha umutlu bakacagim.” seklinde konusuyor.

Diger böbregin takildigi Alp Gürkan ise 8 aydir diyalize giriyordu. Bugüne kadar çok sikinti çektigini ifade eden Gürkan, ”Yeniden dogmus gibiyim. Bu kadar kisa sürede naklin gerçeklesecegini hayal bile edemiyordum.” diyor.

Organlarini kullandigi hastaya çok tesekkür eden Gürkan, organ bagisinin öneminden bahsederek herkese tavsiye ediyor.

2 hastanin da durumunun gayet iyi oldugunu aktaran Özel Kent Hastanesi Genel Müdürü Rusen Yildirim, özellikle beyin ölümü gerçeklesen hastalarin yakinlarinin ikna edilmesi halinde organ bekleyen birçok hastanin kurtulabilecegini belirtiyor.

Burada görevin saglik personeline düstügünü anlatan Yildirim, o sirada hastanin doktorunun gerekli hassasiyeti göstermesi gerektigi yorumunda bulunuyor.

Yildirim, amaçlarinin organ nakli konusunda duyarliligi arttirmak oldugunu belirtiyor. Aneztesi ve Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Ali Resat Meral’e göre de beyin ölümü gerçeklestikten sonra sorumlu hekimin hemen harekete geçip bagis için çaba göstermesi gerekiyor. Yoksa daha sonra yapilacak bir sey kalmiyor.

Avrupa’da 1 milyon nüfusa 25 kadavra bagisi düstügünü belirten Organ Nakli Koordinatörleri Dernegi üyesi Süleyman Tilif ise bu rakamin Türkiye’de çok az oldugunu kaydediyor.

Türkiye’de geçen yil toplam 135 bagis yapildigina deginen Tilif, Avrupa rakamlarina göre bu sayinin bin 750 civari olmasi gerektigini vurguluyor. Ayrica uzmanlar, Izmir ve Antalya’nin Türkiye’de en çok organ nakli yapilan il oldugunu söylüyor.