Beylikdüzü Belediyesi engelli vatandaşlar için kütüphanesini yeniledi

Beylikdüzü Belediyesi Merkez Kütüphanesi'nde görme engelliler için Braille alfabesi, kabartma klavye, sesli yazılım programı ve sesli okuma makinesini hizmete sundu.

Beylikdüzü Belediyesi Merkez Kütüphanesi’nde görme engelliler için Braille alfabesi, kabartma klavye, sesli yazılım programı ve sesli okuma makinesini hizmete sundu.

Görme engelli vatandaşların bilgi kaynaklarına erişmesi için başlatılan projede, sesli okuma makinası ile kütüphanedeki bütün kitaplar bilgisayar ortamına yüklendi. Aynı anda birden çok kişinin kullanabilmesi için cd ve mp3 çalar cihazlar da kullanıma sunulurken, görme engelliler yazılım programı ile de Boğaziçi Üniversitesi vasıtasıyla dünya sesli kitap koleksiyonuna erişim sağlandı. Ayrıca farklı rahatsızlığı olan bireyler için de çeşitli kaynaklar kullanıma sunuldu.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, görme engelliler için hazırlanan bu sistemin sadece Beylikdüzü için değil İstanbul’a hizmet verebilecek kapasitede olduğunu dile getirerek, şu açıklamayı yaptı:

“Kültür merkezimizde Türkiye’nin en modern kütüphanelerinden birini hazırladık. Şu an 7 bin olan kitap sayısı 25 bine ulaşacak. Bu güzel kütüphane hizmetini engelli vatandaşlarımıza da sunmamız gerektiği için, bölgede bir ilk olan sesli okuma sistemini kurduk. Engelli vatandaşlarımız bu sistem ile önce kitabı taratacak, sonra bunu bilgisayardan sesli olarak dinleyebilecekler. Ayrıca görme engelli klavyesi ile de bu işlemleri basitçe gerçekleştirebilecekler.”