Beyoğlu Belediyesi Çanakkale şehitlerini unutmadı

Beyoğlu Belediyesi, Çanakkale kahramanlarını unutmadı.

Muammer Karaca Tiyatrosu’nda düzenlenen toplantıya Beyoğlu Kaymakamı Ali Kamil Başer, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Erdoğan Gündoğdu ve öğrenciler katıldı. Çanakkale’de savaşmış olan ve tarihin en eski gazisi olan Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz bir konuşma yaptı.

Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihindeki yerini genç nesillere daha iyi anlatmak için düzenlenen toplantıya öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda konuşan Turgut Kaçmaz, babasının bahriyeli olarak savaşa katıldığını belirterek, o günlerin gençlere iyi anlatılmasının önemine değindi. “Babam Mustafa Kemal’in askeriydi” diyen Kaçmaz, “Çanakkale’de ölen askerlerin önemli bir bölümü eğitimli insanlardı. Bu yüzden genç Türkiye için bu savaş büyük kayıplar yaratmıştır. Gençler o topraklara gidin, oraları görün. ‘Vatan bizim deyin. Bizi kimse bölemez’ deyin” şeklinde konuştu.

Kaçmaz ayrıca babası Hüseyin Kaçmaz’ın dünyanın en yaşlı gazisi olarak tarihe geçtiğini ve 110 yaşında hayatını kaybettiğini söyledi. Turgut Kaçmaz, konuşurken göz yaşlarını güçlükle tuttuğu görüldü. Kaçmaz’ın konuşması öğrenciler tarafından sık sık alkışlarla kesildi. Toplantı sonunda Turgut Kaçmaz’a Beyoğlu Belediye Ahmet Misbah Demircan bir plaket verdi.