Beyoğlu’nda Şemdinli olaylarına protesto

Şemdinli davasının 4. duruşması öncesinde kendilerine ''Halkların Kardeşliği İnisiyatifi'' adını veren bir grup, Kasım 2005'te Şemdinli'de meydana gelen bombalama olaylarının üzerinin ve uzantılarının örtbas edilmek istendiğini iddia etti.

“Örtbas edemeyeceksiniz Susurluk’tan Şemdinli’ye adalet istiyoruz” yazılı büyük pankart açan grup, “Katil devlet hesap verecek, Paşa paşa yargılanacaksınız” şeklinde döviz taşıdı. Çevik kuvvet polisinin güvenlik önlemi aldığı alanda grup, “Şemdinli halkı yalnız değildir, Yaşar Büyükanıt Yargılansın, Kahrolsun MGK, MİT, JİTEM, Kontrgerilla” şeklinde slogan attı.

Daha sonra grup adına sözcü İlker Şahin hazırlanan basın metnini okudu. Metinde şu iddialara yer verildi; “Şemdinli halkı, gizli savaş aygıtının gerçek yüzünü açığa çıkarmıştır. Eğer Şemdinli davasının üzeri örtülmez ve uzandığı yere kadar gidilebilirse ne TMY kalacaktır, ne de savaş naraları. Ancak duruşmanın seyri ve egemenlerin hesapları Susurluk gibi Şemdinli’nin de üzerinin örtülmeye çalışıldığını kanıtlamaktadır. Susurluk’ta olduğu gibi birkaç tutuklamayla Şemdinli’nin de üzeri örtülmeye çalışılmaktadır. Biz buna izin vermeyeceğiz”

Basın açıklamasının ardından grup, alkışlar eşliğinde olaysız şekilde dağıldı.