Beyşehir’de oyların yeniden sayılma işlemleri durduruldu

Konya'nın Beyşehir ilçesi Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatı, dün gündüz saatlerinde Beyşehir İlçe Seçim Kurulu'na sandıklarda oyların yanlış yazıldığını, tüm oyların tekrar sayılması gerektiği konusunda itiraz başvurusunda bulundu.

Konya’nın Beyşehir ilçesi Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatı, dün gündüz saatlerinde Beyşehir İlçe Seçim Kurulu’na sandıklarda oyların yanlış yazıldığını, tüm oyların tekrar sayılması gerektiği konusunda itiraz başvurusunda bulundu. Kurul, yapılan değerlendirmelerin ardından yapılan itirazları kabul etti ve bütün oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Oy sayılması işlemi saat 16.30’da başladı. Saat 22.30 sıralarında sayım devam ederken Konya İl Seçim Kurulu tarafından durduruldu.

Bu gelişmeler üzerine MHP Beyşehir Belediye Başkan Adayı Süleyman Şenol, basın açıklaması yaptı. Şenol, “Değerli arkadaşlar Beyşehir’de şu anda bir hukuk gaspıyla karşı karşıyayız. Daha önce de açıklamada bulunmuştum biliyorsunuz ki, ilçe seçim kurulumuz karar verdi, tüm sandıktaki oyların teker teker incelenerek tasnif edilmesi, sayılması yönünde idi. Bu çalışmalar devam ederken Ankara’nın baskısıyla il seçim kurulu toplandı ve ilçe seçim kurulundaki sayım durduruldu. Bir kişinin abdestinden endişesi yoksa neticede böyle bir kararın çıkmaması gereklidir. Eğer siz sayımlara seçime hile karıştırılmamışsa o zaman sizin de söyleyeceğiniz hak yerini bulsun demeniz gereklidir. Eğer siz hak yerini bulsun diyemiyorsanız neden korkuyorsunuz? Bunu açıkça söylemek lazımdır. Değerli kardeşlerim bizim istediğimiz hadise şudur: Beyşehir’deki vatandaşlarımın verdikleri her oyun gerçek yerini bulmasıdır. Biz hak etmediğimiz hiçbir oyu istemediğimiz gibi bir başkasına da bize verilen bir tek oyun da bize geçmesini istemiyoruz. Beyşehir’deki halk iradesinin tamamen seçim sonuçlarına yansıtılması istiyoruz ama bu engelleniyor. Mücadelemiz devam edecek, durmayacağız hiçbir şekilde. Beyşehir halkının kararını, bir başkasına yedirmeyiz” diye konuştu.

Partililere itidal çağrısında bulunan Şenol, herkesin evlerine gitmesini isteyerek gerekli mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğini söyledi. Beyşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre AK Parti adayı Murat Özaltun 20 bin 611, MHP adayı Süleyman Şenol 19 bin 217 oy almıştı.