Biber gazından en çok basın ve emniyet mensupları etkileniyor

Toplumsal olaylarda sıkılan biber gazından en çok basın ve emniyet mensuplarının etkilendiği belirtildi.

Polis Okulu konferans salonunda Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Mehmet Kocaoğlu’nun verdiği konferansta biber gazı kullanımı, etkileri ve sonuçları anlatıldı.

Erzurum Emniyet Müdürü Tahsin Demir’in de hazır bulunduğu programda konuşan Kocaoğlu, olaylarda sıkılan biber gazından basın ve emniyet mensuplarının daha çok etkilendiğine dikket çekti. Biber gazı sıkıldığında yapılması gerekenleri anlatan Mehmek Kocaoğlu, “Biber gazına maruz kalan kişi gözlerini avuşturmayarak gazlı ortamı terk etmesi gerekir. Varsa rüzgarlı ortama gidilmeli ve gazın temas ettiği yerler bol su ile yıkanmalı.” ifadelerini kullandı. Kocaoğlu, “Göz yaşartıcı gaz ve biber gazının ikisi de deride yanma, ağrı meydana getirir. Gözlerden ve burundan sıvı gelmesine neden olur. Göz yaşartıcı gaz (CN, CS, CX) ve biber gazı (OC) kitleleri etkisiz hale getirmek için kullanılır. Öldürücü bir etkisi yoktur.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Erzurum Valiliği önünde Yanıkkaval köylülerine polisin biber gazı sıktığını hatırlatan Kocaoğlu, köylülerin yerden kar alarak yüzlerine sürmesini değerlendirdi. Mehmet Kocaoğlu, “Köylüler ilk olarak gazlı ortamı terk etmesi gererkiyordu. Yerden aldıkları karı yüzlerine sürerek yanmayı önlemeye çalıştılar. Ancak kar nedeniyle gaz miktarı vücutlarının her yerine yayıldı.” ifadelerini kullandı. Kocaoğlu biber gazının amacı dışında kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan organizasyonda emniyet teşkilatının toplumsal olaylarda kullanılan biber gazı ve korunma maskeleri tanıtıldı.